Turisti su u avgustu, prema preliminarnim podacima, ostvarili oko četiri miliona noćenja, što skoro da je više nego u cijelih sedam mjeseci ove godine, saopštio je direktor Nacionalne turističke organizacije (NTO), Saša Radović.
On je dodao da je ljetnja sezona, zahvaljujuci pravovremenoj strategiji i uprkos vremenskim neprilikama, obezbijedila je prihode u nivou prošle godine.
“U julu je broj noćenja ostvarilo 92 odsto stranih gostiju, što ohrabruje, a već sada se rade pripreme za zimsku sezonu i manifestacije koje će nadomjestiti prihode zbog nedostatka snijega prošle sezone”, rekao je Radović.
On smatra da je ljetnja sezona potvrdila vitalnost crnogorskog turizma, koji je zahvaljujući ispravnoj strategiji, pravovremenom kriznom menadžmentu, fleksibilnosti proizvoda i njegovoj adekvatnoj promociji odolio, kako je kazao, možda i najvecem izazovu još od rata u regionu.
“Bezbjednosno-politička kriza i elementarne nepogode su pogodile naša velika tržišta. Suočeni smo bili sa rekordno hladnim, odnosno kišnim junom i julom. Preklapanje sa velikim vjerskim praznicima i globalnim sportskim događajima nam takođe nijesu išli na ruku”, naveo je Radović.
Crnu Goru je, prema podacima Monstata, u prvih sedam mjeseci posjetilo 700 hiljada turista, koji su ostvarili preko četiri miliona noćenja, što je na istom nivou kao prethodne godine. Samo u julu, Crnu Goru je posjetilo 350 hiljada turista, 1,3 odsto manje nego u istom prošlogodišnjem periodu.
“Ostvarenih je bilo 2,3 miliona noćenja, jedan odsto više nego u istom periodu prošle godine. Od toga su 92 odsto noćenja ostvarili strani, a osam odsto domaći turisti, što nam daje za pravo da na turizam gledamo kao na izvoznu granu ekonomije”, saopštio je Radović.
On tvrdi da je kvalitet ponude takođe bio na zavidnom nivou, a da je broj pritužbi turista znatno manji, jer su problemi s bukom i vodosnabdijevanjem značajno reducirani.
“Uređenost plaža i kvalitet vode na kupalištima, kao i komunalna čistoca bili su na zadovoljavajućem nivou. Kulturno-zabavni program, po kojem smo nadaleko poznati, bogatiji nego ikad”, rekao je Radović.
On je dodao da su cijene od početka septembra u hotelskom i privatnom smještaju niže 20 do 30 odsto, kao i da se očekuje da i vanpansion isprati taj trend.
“Stanje bukinga u narednom periodu pokazuje da su skoro svi hotelski kapaciteti dobro popunjeni. Uz stabilne vremenske prilike, optimisti smo da postsezona može da nastavi avgustovski trend rasta. Tradicionalno septembar i oktobar obilježavaju veliki poslovni skupovi i konferencije u hotelima, tako da se, u kombinaciji sa ljubiteljima odmora u periodu vansezone, očekuju pozitivni rezultati”, naveo je Radović.
On je saopštio i da su, prema preliminarnim podacima, ukupni prihodi približni onima iz prethodne godine.
“Budžetski su u prvom semestru bili veći i od planiranih za taj period. Zbog potreba tržišta rada tokom sezone je odobreno i oko 1,5 hiljada dodatnih dozvola za rad stranaca”, rekao je Radović.
On je podsjetio da se dio privrede žalio na slabiju potrošnju nego prethodnih godina, što, kako tvrdi, ne ukazuje na promjenu strukture turista, nego na njihov obazriviji odnos prema novcu usljed globalne krize.
“Na to smo ukazivali cijele prethodne zime, suočavajući se sa podizanjem cijena kod pojedinih ugostitelja. Fiskalna disciplina je zahvaljujući intenzivnim kontrolama nadležnih inspekcija bila na višem nivou. Na osnovu svega toga, očekujemo da će prihodi biti na nivou, odnosno za nekoliko procenata viši u odnosu na prošlu godinu”, zaključio je Radović.