Međutim, na sreću, čiča Milorad je omašio u prognozi. Još je živ i zdrav, iako spomenik kazuje da već godinu dana nije na ovom svijetu.
Prije dvije i po godine, na seoskom groblju u Višesavi na periferiji Bajine Bašte Milorad Jevtić Kum (87) podigao je sebi za života, kao i mnogi u Srbiji, nadgrobni spomenik. Jevtić je, međutim, otišao i dalje, na spomeniku je uklesao i godinu svoje smrti - 2007. Međutim, na sreću, čiča Milorad je omašio u prognozi. Još je živ i zdrav, iako spomenik kazuje da već godinu dana nije na ovom svijetu.
Sem što je već nadživeo uklesanu godinu, spomenik privlači pažnju i što je na njemu, pored biografskih podataka, opisan i dio Miloradovog života provedenog u zloglasnom logoru Mathauzen.
Sve je počelo kada je Miloradu 2006. godine preminula supruga Cana. Kao i mnogi, podižući joj spomenik on ga je „o istom trošku" naručio i za sebe, a na iznenađenje svih na njega stavio i godinu svoje smrti 2007.
“Mnogi se čude i pitaju zašto sam to uradio. Eto, došlo mi tako, u to vrijeme bio sam i ozbiljno bolestan, pa pomislih da neću narednu godinu ni dočekati. Tada sam se, međutim, zarekao da ću poslednja dva mjeseca 2006. izdržati, da se po selu ne bi pričalo kako sam umro od tuge za ženom“, objašnjava Milorad. Kako je u svojoj prognozi, kada će okončati životni vek omanuo, potomcima je dao zaduženje da poslednju cifru godine smrti promjene na spomeniku.
“Ma, đede, promijenićemo mi i dvije zadnje cifre ako treba, samo ti nama budi zdrav i živ“, kaže Miloradova unuka Slavica.
Na spomeniku je uklesana crvena petokraka, a opisan je i dio Miloradovog života. Učesnik je NOR-a od 1941. godine, 28 mjeseci proveo je u logoru Mauthauzen, gdje je imao 31 kilogram, uklesan je i logoraški broj - 30.537.
“Petokraku sam stavio jer sam ljevičar još od 1936. godine. Učio sam stolarski zanat u Beogradu i tu sam prihvatio ljevičarske ideje. Podaci iz rata i logora su tu jer je to najteži dio mog života“, objašnjava Milorad.
Popa ne želi na opelu, već je izrazio želju da mu na sahrani govor održi predsjednik SUBNOR -a Bajine Bašte.
“Hoću, održaću govor svom prijatelju i zemljaku ako ga budem nadživeo“, kaže u šali aktuelni predsjednik boračke organizacije Bajine Bašte Miodrag Trišić, aludirajući na podatak da su njegova dva prethodnika, koje je Milorad zadužio za poslednji oproštaj, u međuvremenu preminula.
(MONDO)