On je ocijenio da zbog takve eventualne odluke Crne Goe ne bi došlo do prekida diplomatskih odnosa između dvije države
Direktor beogradskog Foruma za etničke odnose Dušan Janjić, izjavio je za podgorički dnevnik Vijesti da ne očekuje da Podgorica prizna Kosovo prije izbora sljedeće godine u Crnoj Gori,
On je takođe ocijenio da zbog takve eventualne odluke Crne Goe ne bi došlo do prekida diplomatskih odnosa između dvije države.
Janjić je “Vijestima” rekao da je ubijeđen da će nova Vlada Srbije morati da odustane od prakse da dovodi u pitanje diplomatske odnose sa zemljama koje priznaju Kosovo.
“To tendencijski znači da do kraja godine prekine odnose sa 100 zemalja. To niko nije radio... Ja sam zamjerio našem ambasadoru na njegovom prvom nastupu u Crnoj Gori kada je skrenuo pažnju crnogorskoj politici da treba da ima u vidu da odnos Srbije prema drugim zemljama zavisi od toga da li su priznali ili nijesu Kosovo. To je pogrešno”, rekao je Janjić.
On je na konferenciji o interkuluturalniom dijalogu u Zagrebu, održanoj početkom ove sedmice u organizaciji Evropske komisije, objavio da je tim stručnjaka za Balkan, u kojem je i on, na zahtjev italijanske Vlade pripremio detaljnu analizu o implikacijama nezavisnosti Kosova na situaciju u regionu, najavljujući da će ona uskoro postati javni dokument.
Janjić smatra da Crna Gora, prije nego se odredi prema pitanju Kosova, mora da “završi nekoliko važnih poslova ove godine”.
“Očekujem da će (premijer Milo) Đukanović prvo da se bavi privatizacijom, a pogotovo je važna energetika, i da privuče što više kapitala u infrastrukturu (autoputeve). Zato očekujem da se u Crnoj Gori prvo dogode izbori, pa da onda Crna Gora otvori ovako delikatna politička pitanja kao što je Kosovo”, ističe Janjić.
Njegovo mišljenje je da Crna Gora ima unutrašnje i spoljnopolitičke razloge da prizna Kosovo relativno brzo, ali i da takvu odluku odloži.
“Priznanjem bi ubrzala partnerstvo sa onima koje sponzorišu nezavisno Kosovo – SAD, EU, NATO, a jedan od prioriteta Crne Gore je da što prije uđe u evroatlantske integracije. Tu se podrazumijeva puna saradnja. Drugi razlog je taj da je albanska zajednica bila dio promjena i da na neki način ima zasluge za sadašnje stanje. Postoji i razlog održavanja otvorenih granica, jer ako vi nekoga priznate ubrzavate promet i saradnju, a na Kosovu će se dešavati vrlo ozbiljni investicioni programi i ekonomski razvoj”, kaže Janjić.
Kao razloge protiv on navodi “jak sentiment i kod Crnogoraca, posebno u prosrpskom bloku i mišljenje da je nezavisno Kosovo nepravda”. “Zatim tu je i uticaj Rusije koji je veći u ekonomiji nego u politici, ali gdje je ekonomija tu je i diplomatija. Treći razlog za nepriznavanje je da ni BiH nije u situaciji da može da donese odluku, a Crna Gora i Bosna su povezane tako da bi negativan efekat događaja u BiH mogao izazvati promjene i u Crnoj Gori s obzirom na granicu sa Republikom Srpskom”.
Janjić vjeruje da, ipak, kada se sve sabere, Crna Gora ima dovoljno mehanizama za održavanje unutrašnjopolitičke stabilnosti. “Napolju postoji očekivanje da će vlast u Crnoj Gori to tako riješiti da ne ugrozi unutrašnju političku stabilnost”.
“Crna Gora svoju šansu mora da traži kao mjesto regionalnog susreta. Za Crnu Goru je jako važno da i Srbija bude otvorena, da joj bude prvi partner, ali ako Srbija očigledno zadnjih par godina ide dolje, koliko god je Srbija važan partner, Crnoj Gori se otvara šansa da bude vrlo važan regionalni igrač na putu Kosovo-Albanija-BiH-Hrvatska. Tu stiže ogroman novac”, ocijenio je Janjić.
Njegovo mišljenje je da politika Beograda ne uliva povjerenje:”A da biste nekoga slijedili, vi morate da vjerujete u tu politiku koja se svela samo na blokadu međunarodnog priznanja Kosova. Potpuno je samoubilački to pratiti, a gubiti sve ostalo”.
Janjić smatra da će unutrašnjopolitička reakcija jako zavisiti i od toga ko će biti partner u vlasti u Podgorici.
“Jer, ako to bude neko iz prosprskog bloka, onda to ne može izazvati dramatične posljedice. Pogledajte, u Hrvatskoj su srpske stranke osudile priznanje nezavisnosti, ali su ostale u Vladi hrvatske zato što je to neki jači interes... Ali, ako Crna Gora sada prizna Kosovo, to bi moglo da ima posljedica jer bi moglo da postane neprijatna izborna tema“, zaključio je Janjić.
(Beta)