Kako se navodi u Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o biračkom spisku, ponovni izbori će se sprovoditi na osnovu izvoda iz već zaključenog biračkog spiska za konkretno biračko mjesto. Pravo glasa imaće samo građani koji su već upisani u taj izvod.
Zbog višegodišnjih problema sa sprovođenjem lokalnih izbora u opštini Šavnik, grupa poslanika iz redova Demokrata, Demokratske narodne partije, Nove srpske demokratije i Socijalističke narodne partije traži izmjene Zakona o biračkom spisku, kojima se, kako navode, preciznije uređuje način sprovođenja ponovljenih izbora na biračkim mjestima gdje su prethodni rezultati poništeni, piše CdM.
Značajna novina je, kako ističu, i odredba prema kojoj na ponovljenim lokalnim izborima ne mogu glasati birači koji su, u periodu od zaključenja biračkog spiska do dana održavanja ponovljenih izbora, odjavili prebivalište iz opštine u kojoj se izbori održavaju. Isto važi i za one kojima je u tom periodu donijeto pravosnažno rješenje o odjavi prebivališta od strane nadležnog organa državne uprave.
“Kako bi se obezbijedila transparentnost i tačnost, nadležni organ državne uprave ima obavezu da, najkasnije 24 časa prije dana održavanja izbora, dostavi opštinskoj izbornoj komisiji, a preko nje biračkom odboru, spisak lica koja više nemaju prebivalište u toj opštini. Predsjednik biračkog odbora dužan je da te podatke unese u zapisnik o radu biračkog odbora”, navodi se, između ostalog, u prijedlogu zakona.
Ovim dopunama, ističu, zakonodavac želi da spriječi eventualne zloupotrebe biračkog prava i poveća povjerenje građana u izborni proces, naročito u situacijama kada se izbori ponavljaju usljed neregularnosti.
Poslanici predlažu da se ovaj Predlog zakona donese po hitnom postupku.
“Zbog izuzetno ozbiljnih posljedica koje je izazvala blokada izbornog procesa, predloženo je da zakon bude usvojen po hitnom postupku i stupi na snagu narednog dana od objavljivanja u Službenom listu Crne Gore. Time bi se omogućilo da se već od sljedećih ponovljenih izbora spriječe dosadašnje zloupotrebe i obezbijedi zakonitost izbornog procesa”, ističe se.
Reakcija na zloupotrebe prijave prebivališta
U obrazloženju Prijedloga zakona navodi se da je pravni osnov za njegovo donošenje sadržan u Ustavu Crne Gore, koji propisuje da se zakonom može urediti način ostvarivanja ljudskih prava i sloboda kada je to neophodno za njihovu zaštitu, prenosi CdM.
“Izmjene zakona dolaze nakon višegodišnje institucionalne blokade lokalnih izbora u opštini Šavnik. Izbori, koji su raspisani još 23. oktobra 2022. godine, nijesu sprovedeni na najmanje dva biračka mjesta – “Šavnik 1” i “Kruševice” – zbog brojnih sumnji u fiktivne prijave prebivališta i pokušaje nelegalnog ostvarivanja biračkog prava”, ističe se u obrazloženju.
U Prijedlogu zakona se ističe da je, nakon što je Ustavni sud 2020. godine ukinuo odredbu koja je zahtijevala šestomjesečno prebivalište u opštini kao uslov za glasanje, došlo do naglog porasta prijava prebivališta u opštinama uoči lokalnih izbora.
“Ova praksa naročito je eskalirala u Šavniku, gdje su pojedinci, s evidentnom namjerom da utiču na ishod izbora, prijavljivali prebivalište neposredno pred izbore, a zatim se ponovo odjavljivali nakon zaključenja biračkog spiska. Prema zvaničnim podacima, na biračkom mjestu “Šavnik 1” čak 119 birača koji su bili upisani u zaključeni birački spisak kasnije su odjavili prebivalište u toj opštini. Sličan obrazac zabilježen je i na biračkom mjestu “Kruševice”, gdje je 34 birača učinilo isto”, ističe se, između ostalog, u prijedlogu zakona.
Novim zakonskim rješenjem predviđa se da pravo glasa na ponovljenim izborima imaju samo oni građani koji su zadržali prebivalište u opštini u kojoj se izbori sprovode.
Birači koji su, između dana zaključenja biračkog spiska i dana održavanja izbora, odjavili prebivalište ili im je ono pravosnažno ukinuto od strane nadležnog organa, neće moći da glasaju – čak i ako se i dalje formalno nalaze u izvještaju iz biračkog spiska.
Ističu da je ovakvo zakonsko rješenje neophodno kako bi se spriječilo dalje narušavanje izbornog integriteta i ponovna blokada izbornih procesa.
“Posebno zabrinjava činjenica da odbornici Skupštine opštine Šavnik, izabrani još 2018. godine, obavljaju funkciju više od šest mjeseci nakon isteka mandata, što narušava pravnu sigurnost i funkcionisanje lokalne samouprave”, navodi se.
Prijedlog zakona je dostavljen Administrativnom odboru.