Zamah ruskog faktora blokirao je obaveze Crne Gore prema NATO, upozorio je predsjednik Atlantskog saveza Savo Kentera.
Kentera je kazao za Pobjedu da činjenica da Savjet za odbranu i bezbjednost u srijedu nije održao sjednicu koju je sazvao predsjednik države Milo Đukanović, govori da stanje u crnogorskim institucijama vrlo loše i da je ruski faktor u državi već izuzetno prisutan.
"Ono što se vidi u posljednje vrijeme je to da ruski faktor u Crnoj Gori, kroz vrlo jake aktivnosti na terenu, dobija na zamahu. To je rezultiralo i ovom sjednicom gdje su oni kroz svoje eksponente, a jedan od najvidljivijih je Demokratski front, blokirali obaveze koje Crna Gora ima u NATO savezu", istakao je Kentera.
Te obaveze, kako je dodao, predstavljaju i dužnost Crne Gore da doprinese onome protiv čega se cio svijet bori.
Kentera smatra da nijesu više u pitanju NATO i Rusija, nego da su u pitanju civilizacijske vrijednosti.
"Ako neko ne shvata da se ne dijelimo u odnosu na to ko je Crnogorac, ko Rus, Srbin ili Amerikanac, nego se dijelimo na to da li smo protiv fašizma i protiv jednog novog Hitlera, ili smo na njegovoj strani, onda zaista imamo ozbiljan problem" rekao je Kentera.
On je ocijenio i da se takvim postupanjem šalje loša poruka iz Crne Gore da, kao članica Alijanse, nijesmo u stanju da donesemo osnovne odluke.
Nekadašnji crnogorski diplomata Vesko Garčević ocijenio je za Pobjedu da opstruiranje Savjeta za bezbjednost i odbranu ne može prouzrokovati sankcije od strane Alijanse.
On je istakao da svako oklijevanje i čekanje stvara utisak da Crna Gora nema stav kada su u pitanju dešavanja u Ukrajini i bježi od odgovornosti koje proističu iz NATO članstva.
"Vlada koja je u tehničkom mandatu je fragmentisana i dosta luta kada je u pitanju vanjska politika, što ugrožava postulate na kojima je crnogorska vanjska politika bila postavljena – naglasio je Garčević.
On je podsjetio i da je izvršnoj vlasti trebalo vremena da se odrede u odnosu na krizu u Ukrajinu i da je stav uslijedio nakon poziva američke ambasade.