Sve učestalije prevare i krađe profila poznatih osoba na društvenim platformama zahtijevaju rješenje.
Tehnologija prepoznavanja lica će se najprije koristiti kod otkrivanja lažnih oglasa u kojima se pojavljuju lica poznatih ličnosti, a potom i u slučajevima "izgubljenih" naloga.
Kompanija Meta će, "u cilju borbe protiv internet prevara", na svoje najpopularnije platforme vratiti tehnologiju prepoznavanja lica. Funkcija koja je na Facebook-u i Instagram-u postojala do prije tri godine, ugašena je zbog brojnih negativnih reakcija korisnika.
Sada se vraća, prije svega da bi, kako navode iz Mete, pomogla u borbi protiv internet prevara. Takođe, razlog je i to da bi se pomoglo onima koji su iz bilo kog razloga ostali bez pristupa svojim nalozima.
Izvor: Yui Mok / PA Images / ProfimediaAko sistem (algoritam) uoči da bi moglo da se radi o prevari u kojoj je (zlo)upotrijebljen lik poznate osobe, tehnologija prepoznavanja lica će upoređivati sporni oglas sa fotografijama javne ličnosti na njenim Facebook i Instagram profilima.
Ukoliko se pojavi podudaranje i ustanovi da je oglas prevara, biće blokiran, saopštila je Meta. Ipak, slavnim ličnostima će biti ostavljena mogućnost da odustanu od ove vrste zaštite, ukoliko to žele.
Potpredsjednica Mete za politiku sadržaja ističe da je ova vrsta provjere "proces koji se odvija u realnom vremenu", i da je "brži i precizniji od ručnog pregleda".
Kada je o povratku "izgubljenih" naloga riječ, američka kompanija eksperimentiše sa opcijom "video selfija", koja će od korisnika tražiti da na njega aploaduju svoj video snimak.
U slučajevima problema sa zaključanim nalozima, kompanija će taj snimak upoređivati sa fotografijama njihovog profila. Isti princip će biti primjenjivan i u slučajevima sprečavanja hakera da pristupe nalozima korišćenjem ukradenih pristupnih podataka.
Bilo da se radi o lažnim reklamama ili izgubljenim proflima, iz Mete ističu da će podaci prikupljeni tehnologijom prepoznavanja lica biti "odmah izbrisani", a skeniranje i upoređivanje likova neće biti korišćeno u druge svrhe.