Voyager 2 nastavlja svoj let izvan Sunčevog sistema, ali bez bitnog naučnog instrumenta.
Inženjeri agencije NASA bili su primorani da isključe važan naučni instrument Voyager 2 letjelice usled postepenog pada električne energije kojom raspolaže.
Voyager 2 nalazi se u svemiru čak 47 godina. Lansiran je 20. avgusta 1977, a naš solarni sistem napustio je 5. novembra 2018. godine i trenutno se nalazi na udaljenosti od 20,5 milijardi kilometara od Zemlje. Iako su se naučnici trudili da održe što više njegovih sistema operativnim, sada su bili primorani da isključe važan naučni instrument.
Izvor: NASA / JPL-CaltechRazlog je nedostatak raspoložive električne energije. Voyager 2 se napaja plutonijumom, koji je u momentu lansiranja bio u stanju da sondi pruži 470 vati. Međutim, raspadanje ovog elementa uticalo je na dostupnu snagu, koja je opadala brzinom od oko 4 vata godišnje. Posledica ovog opadanja bila je isključivanje pet od deset raspoloživih instrumenata, a sada i šestog, koji je služio za opservaciju plazme u planetarni magnetosferama, heliosferi i međuzvezdanom prostoru.
Detektor plazme sastoji se od četiri "čaše". Tri su usmjere ka Suncu i pratile su solarne vjetrove, dok je četvrta postavljena pod pravim uglom. Ovaj instrument bio je ključan u detektovanju pada naelektrisanih čestica sa Sunca, što je naučnicima 2018. godine ukazalo da je Voyager 2 prešao granicu heliosfere i ušao u međuzvezdani prostor.
Izvor: NASA / JPLKako Voyager 2 više ne može da detektuje solarne čestice, a jedina aktivna "čaša" pruža korisne podatke samo jednom u tri mjeseca, naučnici su donijeli tešku odluku da ovaj instrument isključe i nastave prikupljanje podataka iz preostalih instrumenata.
Lansirani u razmaku od dvije nedelje, Voyager 1 i Voyager 2 uputili su se različitim pravcima na misije bez povratka. Ove dvije letjelice su prvi i trenutno jedini funkcionalni objekti koje čovječanstvo ima u međuzvezdanom prostoru, te su informacije koja nam šalju dragocene, pa je od velike važnosti da to čine što duže.
Ipak, kako Voyager-u 2 ponestaje snage, inženjeri koji se bave njenom misijom moraće da isključuju i ostale instrumente. NASA u saopštenju za javnost procjenjuje da će sonda do 2030-ih raditi sa samo jednim preostalim instrumentom.