Zaplenjena je veća količina ljekova u vrijednost od 1,7 miliona dinara, namijenjena za ambulante u Dobrotinu i Gušterici, u opštini Lipljan, javio je KIM radio u Čaglavici.
Staviljeci je rekao da za ljekove koji su konfiskovani ne postoji validna dokumentacija, odnosno da nedostaje sertifikat za uvoz ljekova koji izdaje kosovska Agencija za promet ljekovima.
On je naglasio da će lekovi i jedno sanitetsko vozilo koje je zaplijenjeno biti oslobođeni samo kada to bude odobrilo kosovsko Ministarstvo zdralja.
Direktorka Doma zdravlja u Gračanici Rada Trajković izjavila je da je "suština ovoga pritisak na bolesne ljude po enklavama, jer UNMIK carina po drugi put ne dozvoljava preuzimanje pošiljke ljekova".
"Imamo pritisak koji destabilizuje Srbe, Rome, Gorance, Hrvate, pa i Albance koji se liječe u našim ustanovama", rekla je Trajkovićeva, dodajući da je ovo "još jedan pokušaj izazivanja humanitarne katastrofe".
UNMIK carina je i 3. marta zaplijenila kontingent ljekova, medicinske opreme i sanitetskog materijala, namijenjen za zdravstvene ustanove na centralnom Kosovu, koji je tek nakon deset dana, kada je situacija postala alarmantna, uz posredovanje Svjetske zdravstvene organizacije stigao u srpske sredine.
(Tanjug)