Bivši predsjednik SR Jugoslavije je prije smrti tražio pomoć Rusije, a njegov advokat jedini je Srbin koji je vidio njegovo beživotno tijelo u Hagu.
Bivši predsjednik Srbije i SR Jugoslavije Slobodan Milošević preminuo je u martu 2006. godine u pritvoru Haškog tribunala u Ševeningenu, gdje je bio optužen za ratne zločine počinjene u ratovima na prostoru bivše SFRJ. Milošević je umro od infarkta u pritvoru Tribunala, a advokat Zdenko Tomanović koji je branio Miloševića, ispričao je jednom prilikom šta se događalo dan prije smrti bivšeg predsjednika.
"Dan prije nego što je u ćeliji pronađen mrtav, Milošević me je zamolio da dođem nešto ranije kod njega u zatvor. Tražio je da njegovo, rukom napisano pismo, odnesem u rusku ambasadu, sa zahtjevom da se to pismo preda ministru Sergeju Lavrovu. U tom pismu se žalio da ga u Tribunalu truju i tražio je da ga Rusija spasi i zaštiti", ispričao je Tomanović prije nekoliko godina za Nedeljnik i dodao:
"Ja sam odmah predao to pismo ruskoj amabasadi, a prijem tog pisma je kasnije potvrdio i sam Lavrov. Međutim, dan kasnije Milošević je pronađen mrtav".
Ovaj advokat bio je jedini Srbin koji je vidio mrtvog Miloševića u ćeliji.
"Sva vrata u zatvoru su bila zatvorena, sve ćelije zatvorene, nije se čula nijedna riječ, nijedan zvuk. Kada su konačno otključali njegovu ćeliju, Milošević je ležao mrtav na krevetu, prekriven djelimično čaršavom, s otvorenom knjigom i naočarima na stolici pored kreveta", rekao je tada Tomanović.
Pojedini beogradski mediji objavili su navodni sadržaj pisma koje je Slobodan Milošević poslao Sergeju Lavrovu, a u kome se navodi:
"Smatram da je uporno nastojanje da mi se uskrati liječenje prvenstveno motivisano strahom da bi pažljivom stručnom analizom bili otkriveni aktivni namjerni postupci urušavanja mog zdravlja sve ovo vrijeme, a koji se ne bi mogli sakriti od ruskih stručnjaka.Iz dokumenta koji su mi dostavljeni 7. marta vidi se da su 12. januara u mojoj krvi pronašli izuzetno jak lijek koji se koristi za liječenje lepre i tuberkuloze", napisao je Milošević u pismu koje prenose beogradski mediji i dodaje:
"Iako nikakav antibiotik nisam koristio svih ovih pet godina u njihovom zatvoru, niti sam imao bilo kakvu infektivnu bolest... U svakom slučaju, oni mi ubacuju lijek za lepru, sigurno ne mogu da me liječe, ni oni od kojih sam branio zemlju u ratu i koji imaju interes da me ućutkaju, takođe. Ja se, poštovana gospodo, osjećam veoma loše. Obraćam vam se u očekivanju da mi pomognete u zaštiti od kriminalnih aktivnosti u instituciji koja radi pod znakom Organizacije Ujedinjenih nacija".
Nakon njegove smrti, gradske i državne vlasti nisu dale dozvole koje su tražili porodica i visoki funkcioneri Socijalističke partije Srbije da se Milošević sahrani u Beogradu uz državne počasti, pa je sahranjen u dvorištu porodične kuće svoje supruge Mirjane Marković u Požarevcu.
Tijelo Slobodana Miloševića dopremljeno je iz Haga u Beograd 15. marta 2006, a narednog dana kovčeg s tijelom je bio izložen u Muzeju "25.maj", u okviru muzejskog kompleksa u beogradskom naselju Dedinje.