Jedan od najpoznatijih srpskih kriminalaca devedesetih pronađen je mrtav u hotelu "Hajat" 28. oktobra 1992. godine.
Aleksandar Knežević Knele, žestoki momak sa Voždovca i tvorac čuvene "dizel generacije", ubijen je prije 28 godina u apartmanu 331 hotela "Hajat". Kneletovo ubistvo sve ove godine nije dobilo epilog, a njegov život i kriminalnu karijeru i danas, skoro tri decenije kasnije, prate brojne kontroverze.
Tog 28. oktobra 1992. imao je 21 godinu kada je sobarica pronašla njegovo tijelo u lokvi krvi sa licem okrenutim ka podu, a na ogledalu je bila krvlju ispisana poruka: "Broj 1".
Kad je ubijen, njegovi prijatelji su objavili 162 čitulje, ne računanjući one koje su dali posle 40 dana.
Na Facebook stranici "Legende devedesetih" objavljena je čitulja koju su Kneletu dala braća Branković i Soton (Vlada Jovanović Japanac), koji su u to vrijeme bili na odsluženju zatvorske kazne.
"Nemoćni smo da dođemo i oprostimo se od tebe sa svijećama u rukama, ali ti šaljemo veliki i poslednji pozdrav sa mjesta koje se ne razlikuje mnogo od tvoga. Uvijek ćemo cijeniti tvoju hrabrost i poštenje. Tvoji veliki prijatelji", piše u čitulji.
Obdukcioni nalaz pokazao je da je Knežević usmrćen sa tri hica u glavu, a da je prije toga bio primoran da legne na pod. Istraga je nepobitno utvrdila da je sam pustio svoje ubice u sobu.
Iz izvještaja o kriminalističko-tehničkom pregledu mjesta, utvrđeno je da je pucano iz dva pištolja. U sobi su pronađene četiri čaure: prva neposredno pored ormara s televizorom, druga i treća pored kreveta, a četvrta pored zida naspram ulaza u sobu. Sve su imale istovetnu oznaku - 14.54, koja govori da su ispaljene iz "kolta 45".
Prema uvjeravanju Dušana Kneževića, Kneletovog oca, kao i najbližih prijatelja, Knele se nikad nije razdvajao od pištolja. U sobi, medutim, taj pištolj iz koga su najvjerovatnije ispaljena tri hica nije pronađen. Ubice su ga, pretpostavlja se, ponijele sa sobom.
Na društvenim mrežama cirkuliše i fotografija iz sobe 331, vjerovatno napravljena od strane pripadnika policije.
Izvor: Printscreen/Facebook/Legende devedesetih