U nastavku suđenja komandantu Specijalne jedinice MUP-a RBiH, Draganu Vikiću, i još trojici optuženih za ubistvo zarobljenih pripadnika JNA u Sarajevu, svedočio zaštićeni svedok Tužilaštva BiH.
Svedok pod procesnim imenom "L" rekao je danas u Sudu BiH da je tonski snimio priznanje Nedžada Herende da je 1992. ubio zarobljene vojnike JNA u Velikom parku u Sarajevu.
Svedok je objasnio da je, kao tehnički službenik u Agenciji za istraživanje i dokumentaciju, 1996. godine snimao saslušavanje Nedžada Herende koji je iz više razloga priveden po naređenju tadašnjeg direktora Agencije Kemala Ademovića.
"Saslušavao ga je Edin Garaplija o aktivnostima grupe 'Ševe' čiji vođa je, navodno, bio Herenda, a što nije bilo na Ademovićevom spisku. Herenda je tada rekao da je ubio 10 do 13 četnika, ali da nije bio sam. Dodao je da je to uradio u afektu i da je to bila reakcija na stradanje njegove porodice", izjavio je svedok "L".
On je danas potvrdio da je čuo za Miru Žmiru, ali da nije siguran da ga je tada Herenda spomenuo, te da se poslije toga nije interesovao šta je dalje bilo.
Tužilac Vesna Ilić mu je predočila iskaze koje je 2015. i 2001. godine dao u Tužilaštvu BiH i Kantonalnom sudu u Sarajevu u kojim je izjavio da je Herenda rekao da je učestvovao u ubistvu srpskih vojnika koje je doveo Miro Žmiro koji je bio pod komandom Dragana Vikića.
Ilićeva je pročitala deo iskaza u kojem je navedeno da je Miro Žmiro bio u Vikićevoj kancelariji kada je Herenda ubio vojnike.
Svedok je danas rekao da je "verovatno tako bilo kao u zapisniku".
On se danas nije mogao da se seti da je 2001. godine izjavio da mu je poznato da je Herenda imao bazu u prostorijama Doma policije, ali je potvrdio da je Garaplija svakodnevno podnosio raport Ademoviću.
Svedok je Vikićevom braniocu, Adni Dobojlić, rekao da je Herenda imao službenu legitimaciju, ali da ne zna šta je u njoj pisalo.
Naveo je da je tokom prvih 24 časa ispitivanja Herenda sve negirao, osim ubistva vojnika. Teretili su ga da je rukovodio "Ševama" ali, kako je rekao, to nisu uspeli da dokažu.
Svedok "L" je izjavio da ne zna da li je iko rekao da se ubistvo vojnika JNA mora procesuirati, te dodao da je dokumentacija o ovom slučaju u AID-u nestala.
Na početku današnjeg ročišta, veštak medicinske struke, neuropsihijatar Omer Čemalović rekao je Sudu da je nakon pregleda Faika Višića zaključio da je on, pored fizičkih i psihičkih problema, sposoban da svedoči u ovom predmetu, ali skraćeno i sa pauzama.
Nastavak suđenja zakazan je za 7. mart.