U prvim reagovanjima posle debakla na glasanju za prijem Kosova u Interpol, Priština okrivljuje Begrad za taj neuspjeh.
Vlada Kosova saopštila je da Kosovo nije primljeno u članstvo i izrazila duboko razočarenje što je Kosovu onemogućeno da postane dio svjetske porodice policije, koja se bori protiv transnacionalnog kriminala.
"Divlja kampanja Srbije je još jednom dokazala svoj karakter protiv Kosova i protiv ideje o normalizaciji odnosa sa Kosovom, utoliko više, kada se uzme u obzir da je ovo članstvo bilo tehničko, a ne političko", navodi se u saopštenju Vlade, prenosi prištinska Koha.
Kako je navedeno glasanje protiv prijema Prištine u ovu organizaciju koristi "samo zločincima i kriminalcima".
"Kosovo će nastaviti sa konsolidacijom svojih institucija i u bliskoj budućnosti će postati punopravni član Interpola", navodi se u saopštenju.
Predsjednik Kosova Hašim Tači je danas ocijenio da je neuspjeh prijema Kosova u Interpol pobjeda organizovanog kriminala i da su gubitnici Kosovo i Srbija.
"Glasanje je bilo tajno, ali mogućnost da su države koje su priznale Kosovo glasale protiv njegovog članstva je loša vijest, sa druge strane države koje ne priznaju nezavisnost Kosova glasale su za članstvo", rekao je Tači.
On je naglasio da Kosovo želi da bude dio borbe protiv organizovanog kriminala, ali da je današnjom odlukom Generalne skupštine Interpola to pravo uskraćeno.
Poslanik kosovske skupštine Iljir Deda izjavio je da je bolje povući se iz nadmetanja ako se zna da nema dovoljno podrške.
"Neuspjeh ulaska u Interpol je još jedan udarac u nizu koje je Kosovo dobilo, posle debakla oko članstva u UNESKO. Ne ide na čast nijednoj zemlji koja je glasala protiv toga da Kosovo ostane van globalne mreže u borbi protiv kriminala. A što se tiče naših predstavnika procesa donošenja odluka, bolje bi bilo da se povučemo iz nadmetanja ako se zna da nema dovoljne podrške, nego da imamo takav poraz", rekao je Deda, prenosi RTK.
Posle odbijanja zahtjeva za članstvo Kosova u Interpolu oglasila se i Ambasada SAD u Prištini, saopštenjem u kojem se kaže da je Beograd vodio "kampanju pritiska na neke zemlje da glasaju protiv", prenijela je Gazeta ekspres.
U saopštenju Ambasade se navodi da je "Kosovska policija potpuno integrisana i sposobna institucija koja je jasno pokazala da je pomogla demontažu međunarodnih terorističkih mreža, kriminala, narkotika, oružja i trgovine ljudima".
Takođe se kaže da SAD nastavljaju da podržavaju dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU.
"Da bi se ovo postiglo, treba izbjeći moguće provokacije", stoji u saopštenju Ambasade SAD u Prištini.
U drugom krugu glasanja za prijem Kosova u Interpol glasalo 68 država, 51 je bilo protiv, a uzdržano 16. "
Predlog da Kosovo postane član Interpola nije prošao ni u prvom krugu glasanja, jer je za članstvo Kosova u toj međunarodnoj organizaciji glasalo 78 delegata, dok je 56 bilo protiv, uz 22 uzdržanih.