Milorad Dodik najavio šta će uraditi kada i formalno postane član Predsedništva BiH. Od povratka političke, sudske i ekonomske suverenosti BiH od stanih tutora do promene prosedura unutar samog Predsedništva.
Novoizabrani član Predsedništva BiH, aktuelni predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, potvrdio je da će zakletvu položiti 19. novembra, dan uoči stupanja na novu dužnost, u Narodnoj skupštini Republike Srpske u Banjaluci.
Na prvoj sednici novog skupštinskog saziva, najpre će biti izabrano skupštinsko rukovodstvo i verifikovani mandati poslanicima, nakon toga zakletvu će položiti novoizabrana predsednica RS Željka Cvijanović, a potom i novoizabrani srpski član Predsedništva BiH, prenosi RTRS.
Dan posle inauguracije u Banjaluci, Dodika čeka inauguracija i u Sarajevu. Dodik je istakao da se prvi put suočava s procedurama koje mu nisu poznate i na koje nema mogućnost da utiče i dodao da je predviđeno da članovi Predsedništva dobiju sertifikat i polože zakletvu, a potom i da se konstituiše Predsedništvo i odredi predsedavajući.
"Predsedavajući ima obavezu da u nekom skorijem roku zakaže prvu sednicu. S moje strane, na prvoj sednici biće predlog izmena Poslovnika o radu Predsedništva", rekao je Dodik.
Dodik smatra da BiH konačno treba da funkcioniš u punom kapacitetu svoje suverenosti tako što će preuzeti odlučivanje o pitanjima iz nadležnosti zajedničkih institucija.
Naglasio je da treba ukinuti mnoge stvari, poput stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, te naveo da BiH treba da funkcioniše u dejtonskom kapacitetu, što Srpska ne spori, ali spori ono što su uradili visoki predstavnici na štetu svih.
Kada je reč o konkretnim potezima koje će povući kao novi član Predsedništva, Dodik kaže da će prvo predložiti da BiH potpuno ovlada monetarnom politikom, koju sada kontrolišu stranci, čime bi, kaže, bilo kreirano novih milijardu maraka.
Dodik: Tražiću da BiH prizna Krim kao deo Rusije
Kada je reč o Srpskoj, smatra da bi korisna mera bila smanjenje poreza i doprinosa na plate, čime bi se omogućilo njihovo povećanje, prenosi RTRS.
Poručio je i da želi da Demokratski narodni savez (DNS) ostane deo vladajuće koalicije, ali da u koalicionom kapacitetu sigurno neće biti onaj broj poslanika koji ima ta stranka, "već onaj koji će zajedno verifikovati", jer su neki radili protiv koalicije u izbornom periodu.
Dodik: Možemo sa Čovićem ali ne i s NATO
Međunarodne i lokalne faktore, među kojima i predstavnike Bošnjaka, pozvao je da predlože predstavnike u komisiju koja bi napravila istinit, na činjenicama zasnovan izveštaj o dešavanjima u Srebrenici 1995. godine.