Francuska je, poput Nemačke, protiv "razgraničenja" između Beograda i Prištine, pišu danas beogradski mediji.
Izvori "Večernjih novosti" ističu da je tokom konferencije ambasadora, održane protekle nedelje, a kojoj je prisustvovao i predsednik Francuske Emanuel Makron, izraženo protivljenje bilo kakvoj promeni granica ili administrativnih linija u regionu.
Stav Pariza je po ovom pitanju čak tvrđi od pozicija Berlina.
"Zvanični Pariz se boji da bi bilo kakvo 'prekrajanje' moglo da izazove lančane reakcije u regionu, čak i ako bude istaknuto da se sve tiče samo odnosa između Beograda i Prištine", istakao je izvor koji je prisustvovao sastancima.
To se, pre svega, odnosi na situaciju u kojoj bi Republika Srpska pokušala da sledi primer severa Kosova. Francuzi se strogo drže Badinterovog principa da se republičke granice unutar bivše Jugoslavije proglase državnim, iako je on flagrantno prekršen baš u slučaju Kosova, koje nije bilo republika, lakonskim korišćenjem latinskog izraza sui generis koji sugeriše "posebnost", što je sam Badinter uvek odbijao da prokomentariše.
Nemci NEĆE promenu granica, prete "rampom"!
Konačni dogovor oko Kosova bi, prema saznanjima "Novosti", mogao da se uobliči baš u Francuskoj, na marginama proslave stogodišnjice pobede saveznika u Prvom svetskom ratu 11. i 12. novembra u Parizu.
S druge strane, iz Evropske komisije su već stigli signali da bi, za njih, razmena teritorija bila prihvatljiva ako se oko toga dogovore dve strane.
Zanimljivo je da u EK sede predstavnici svih zemalja članica, od kojih su neke, poput Francuske ili Nemačke, protiv "razgraničenja" između Beograda i Prištine.Ali EK je političko i glavno izvršno telo EU, i predstavnici različitih država su, pre svega, evropski zvaničnici. Među njima ima i pripadnika opozicionih političkih formacija u odnosu na vlasti u zemljama iz kojih potiču.
Prema saznanjima "Novosti", EK će nastojati da ispregovara sa zemljama članicama prihvatanje bilo kog dogovora koji postignu Beograd i Priština ako on bude realno primenjiv i u skladu s međunarodnim pravom, uključujući i eventualnu razmenu teritorija.
Srpski šef diplomatije Ivica Dačić nagovestio je da bi do rešenja kosovskog čvora moglo da dođe na međunarodnoj konferenciji, nekoj vrsti "Dejtona dva", koja bi trebalo da se održi u maju 2019, odnosno pre isteka mandata Evropske komisije:
Nova runda dijaloga na najvišem nivou u Briselu održaće se u petak, 7. septembra.