Kosovski predsednik Hašim Tači kaže da neće biti podele Kosova, ali je priznao je da će biti "korekcije granice sa centralnom Srbijom".
Hašim Tači je to izjavio na konferenciji za novinare u Prištini, dodajući da je korekcije bilo i sa Crnom Gorom i Makedonijom, prenosi RTS.
Na pitanje novinara što po njemu znači stavljanje pitanja Preševske doline na pregovarački sto u Briselu, Tači je rekao da "veruje da je to prilagođavanje granice između Kosova i Srbije, nakon obostranog priznavanja".
"Imaćemo korekciju granice. Kao što smo radili sa svim zemljama regiona i uspeli u razgraničenju sporazumom sa Crnom Gorom i Makedonijom. U slučaju uzajamnog priznavanja dve zemlje, imaćemo državne granice, imamo oko 400 kilometara granične linije sa Srbijom", rekao je Tači, ubeđen da će NATO pomoći Kosovu u tom pogledu.
Dodao je da se o podeli Kosova nikada nije razgovaralo, nazivajući je "lažnim vestima".
Ranije danas, šef kabineta kosovskog predsednika Bekim Čolaku rekao je da će se u Briselu razgovarati i problemu takozvane Preševske doline.
Hašim Tači rekao je ranije danas da nema sile koja predstavnike Kosova može naterati da razgovaraju o podeli Kosova.
"Kao predsednik zemlje garantujem da ne postoji sila koja nas može naterati da diskutujemo o podeli Kosova", kazao je kosovski predsednik na konferenciji za medije koja je u celosti bila posvećena finalizaciji dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
Tači je rekao da u poslednje vreme postoje brojne lažne vesti o podeli Kosova i dodao da su one uznemirujuće.
"Radićemo da finalni sporazum bude u saglasnosti sa ustavnim i zakonskim rešenjima", kazao je Tači i dodao da to neće biti plan Ahtisari plus, odnosno da neće biti rešenja koja će izaći van predloga za rešenje statusa Koosva izaslanika OUN Martija Ahtisarija.
Prema njemu dijalog će biti zaključen međusobnim priznanjem dve zemlje i mogućnošću da Kosovo postane članica Ujedinjenih nacija, NATO i EU.
Tači se angažovao za postizanje jedinstva jer je, kako je rekao, tamo gde su donete zajedničke odluke, u Rambujeu dobili slobodu a u Beču nezavisnost.
Ocenio je i da se približava tako potreban i neophodan konsenzus o dijalogu.