Makedonski parlament odredio je danas 30. septembar kao datum za održavanje referenduma o težnjama te zemlje ka članstvu u EU i NATO i o sporazumu između Skoplja i Atine o imenu te bivše jugoslovenske republike.
U 120-članom Sobranju, 68 poslanika je glasalo za održavanje referenduma s pitanjem: "Da li ste za članstvo u EU i NATO, uz prihvatanje sporazuma o imenu između Republike Makedonije i Grčke", prenosi Rojters.
KRAJ SPORA! Ovako će se zvati Makedonija
Poslanici opozicione nacionalističke partije VMRO-DPMNE nisu prisustvovali sednici.
Poslanici makedonskog Sobranja glasali su o vladinom predlogu za utvrđivanje detalja referenduma o sporazumu sa susednom Grčkom o promeni imena zemlje u Severna Makedonija.
AP je, pre glasanja, naveo da se očekuje da će predlog biti usvojen pošto koalicija na čijem je čelu makedonski premijer Zoran Zaev drži 67 od ukupno 120 poslaničkih mesta, a za usvajanje predloga potrebna je prosta većina.
Zaev je ranije danas izjavio da očekuje podršku poslanika vladajuće većine u Sobranju za pokretanje inicijative za referendum o imenu zemlje i ponovio da bi referendum trebalo da bude održan 30. septembra.
On je pozvao opoziciju da se uključi u proces i pozove građane da izađu na referendum, istakavši da se radi o "istorijskoj odluci koja definiše budućnost države".
Uspešnost ovog referenduma od velike ja važnosti za Makedoniju, jer od toga zavisi primena grčko-makedonskog sporazuma o novom imenu Makedonije, a od primene tog sporazuma i dobijanje datuma za početak pregovor o priključenju EU i članstva u NATO.
Troškovi za referendum o imenu Makedonije, za koji je danas Sobranje donelo odluku da će biti održan 30. septembra, iznosiće 3,5 miliona evra. Novac će biti obezbeđen iz budžeta Republike Makedonije, a preraspodeljen među korisnicima centralne vlasti i između fondova, kako je definisano Odlukom koju je danas jednoglasno izglasao zakonodavni dom Sobranja, prenosi MIA.
Analitičari smatraju da je Zaevu najvažnije da ubedi lidera VMRO-DPMNE da ne poziva građane na bojkot referenduma, jer u tom slučaj njegov neuspeh je zagarantovan.
Prema nekim ranije objavljenim statistikama, Zaev ima neophodnu većinu za izglasavanje sporazuma na referendumu, ali je prethodno neophodno obezbediti dovoljan odziv građana, a to je jedan glas više od 50 odsto upisanih glasača sa biračkim pravom.
Ukoliko taj uslov ne bude ispunjen, referendum će biti neuspešan.