Premijer privremenih kosovskih institucija Ramuš Haradinaj protivi se ideji o razmjeni teritorija s Beogradom ili podeli Kosova i poručuje da za njega "podjela znači rat", prenijeli su kosovski mediji.
Prištinski portal Kosovapress piše da je Haradinaj to rekao reagujući na izavu američkog ambasadora Grega Delavija, koji u sinoćnoj izjavi z KTV nije isključio mogućnost podjele Kosova.
"Razdvajanje je borba za mene, ja kažem to bez oklevanja i da je opasno da se sada govori o razdvajanju", rekao je Haradinaj na RTV Dukađini, prenosi Kosovapress.
Prema njegovim riječima, "svako ko pominje podjelu Kosova izazvaće tragediju na Balkanu".
"Nije dobro spominjati podjelu. Svako ko spominje podjelu, iz bilo kog razloga, pogrešno jer bi to moglo da dovede do tragedije na Balkanu",naveo je on.
Tači: Nekoga u Srbiji će boljeti glava...
U ovim okolnostima, kaže, nema podjele ili razmjene teritorija.
"Nema razmjene, nema podjele teritorija, to je opasno u ovim okolnostima", rekao je, između ostalog, Haradinaj, prenosi prištinski portal.
Američki ambasador je na pitanje da li je podjela Kosova opcija, rekao da ne želi da govori o elementima koji bi se mogli naći u konačnom sporazumu o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
Moguće rješenje: Autonomija za sjever Kosova?
Gostujući u emisiji Rubikom KTV-a, Delavi je na pitanje o mogućnoj podjeli Kosova, rekao, za razliku od nedavne izjave da podjela Kosova nije opcija, sada odgovara da ne može da priča o nečemu što bi, kako je rekao, moglo biti dio konačnog sporazuma o normalizaciji odnosa.
Naveo je da se američka politika prema Kosovu nije mijenjala.
"Što se tiče američke podrške Kosovu, nema nikakvih promjena. Naša posvećenost Kosovu je od dvadesetih godina bila nepromjenjena i nema nikakvog znaka da nova administracija planira bilo kakvu promjenu", rekao je Delavi.
Na insistiranje da li iskljlučuje mogućnost podjele Kosova, ambasador kaže:
"Rekao sam da ne želim da govorim o tome što može da bude dio konačnog sporazuma. Neću da govorim o tome šta mislim kakko treba voditi briselski dijalog, niti šta bi se desilo ako bi se promijenila forma dijaloga. Ako govorimo o tome šta bi trebalo da se desi ovde to je da treba da postoji veće učešće kosovskih političkih predstavnika u tome. Svako treba da bude uključen u razgovor o svim pitanja".
Upitan da li to znači da će svaki sporazum oko kojeg se saglase Beograd i Priština biti prihvatljiv za američku administraciju, Delavi je ponovio da neće da odgovori na to pitanje.