Direktor CIA-e Džon Brenan stigao je kasno sinoć u Sarajevo, potvrdio je ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić.
Prvi čovek CIA-e danas bi se trebao sastati sa čelnim ljudima policijskih agencija u Bosni i Hercegovini, te Udarnom grupom za borbu protiv terorizma.
Mektić je za "Nezavisne novine" kazao da će se i on danas sastati sa Brenanom, a ključna tema o kojoj bi trebali razgovarati, tvrdi, jeste borba protiv terorizma.
"Tačno je da je Džon Brenan stigao u Sarajevo. Trebao bi održati više sastanaka, između ostalog i sa mnom. Nisam još uvek dobio dnevni red o čemu ćemo razgovarati, ali pretpostavljam da će glavna tema našeg sastanka biti borba protiv terorizma. U okviru toga mogli bi da razgovaramo o tome kakvo je stanje u BiH po pitanju terorizma, kako se borimo protiv ove pošasti, kakvi su nam kapaciteti, kakva je saradnja BiH i CIA-e, šta možemo uraditi da bi ta saradnja bila još bolja i efikasnija i slično", naglasio je Mektić.
Dodao je da će na dnevnom redu njegovog sastanka sa Brenanom verovatno biti i mnoge druge teme među kojima je borba protiv organizovanog kriminala. "Ko će se još sastati sa direktorom CIA-e zaista ne znam. Ne bih mogao govoriti o tome. Da nekoga spomenem, a nekoga ne zaista ne bi bilo uredu", ispričao je Mektić.
Napominje da njemu nije poznato koliko će se Džon Brenan zadržati u Sarajevu. Naime, Brenan je sinoć vojnim avionom stigao na Sarajevski aerodrom.
Direktor CIA-e u Sarajevo je stigao iz Rijada gde je boravio prethodnih dana.
Američki Senat potvrdio je izbor Džona Brenana na mesto novog direktora CIA-e 8. marta 2013 godine, popunjavajući ključnu treću poziciju u timu za nacionalnu sigurnost predsednika SAD Baraka Obame.
Izbor Brenana na mesto direktora CIA-e tada je potvrđen sa 63 glasa za i 34 protiv, nakon dramatičnog dana u kome je senator Rand Paul sprječavao Senat da glasa, pošto je za govornicom proveo 13 sati.
Uprkos primedbama koje je imao, Paul je bio među nekoliko republikanaca koji su podržali Brenana, tvorca kontroverzne politike upotrebe bespilotnih letilica u likvidaciji određenih meta poput operativaca Al-Kaide u Pakistanu i Jemenu.
Senator iz Kentakija je odlagao glasanje, zahtevajući objašnjenje od Bele kuće da li ta politika dozvoljava upotrebu bespilotnih letilica u slučaju ,"američkog državljanina koji nije uključen u borbu na tlu SAD-a."