Premijer Aleksandar Vučić u TV emisiji na B92 kaže da ekstremizam jača na Zapadnom Balkanu, ali da Vlada Srbije ne prihvata takvu politiku jer bi to mnogo koštalo Srbiju. Haške presude se poštuju, iako niko u Srbiji tom sudu ne veruje.
"Jačanje ekstremizma je evidentno svuda na Zapadnom Balkanu ali i svetu, i to nije dobra vest. Jasan je pritisak na vlade u regionu, ali srpska vlada ne želi da pravi takve kompromise jer bi takva politika najviše koštala Srbiju, građani to moraju da razumeju", rekao je Vučić na TV B92 u emisiji o Haškom tribunalu u kojoj učestvuju i Nataša Kandić, osnivač Fonda za humanitarno pravo (FHP) a sada koordinator REKOM-a, i novinar "Vremena" i svedok u Haškom tribunalu, Dejan Anastasijević.
Srpski premijer i lider Srpske napredne stranke je rekao da je Haški tribunal u svom radu pokazao da je tamo bilo mnogo više politike nego prava.
"Pogledajte broj optuženih i osuđenih... 133 Srba od 161 ukupno optuženih, od osuđenih 60 su Srbi, 11 Hrvati, samo 6 Bošnjaka... a imate 'slučaj Orić' u kome je oslobođeni Naser Orić lično ubijao, pa 'Haradinaj'. I pored toga smatram da je važno za Srbiju i Srbe da osude svoje zločince. Nije mi bilo teško da odem u Srebrenicu i pognem glavu, ali kada pitam u Sarajevu šta je sa odredom El Mudžahedin za koji nema niti jedna optužnica, svi ćute", rekao je Vučić.
Хоћу да се изборим да се не сањају снови о освети. Нема среће у рату, то треба да учимо будуће генерације.#IntervjuB92#B92
— Александар Вучић (@SerbianPM) April 4, 2016
Nataša Kandić za "slučaj Haradinaj" treba pitati državne institucije zašto su bile slabe u pružanju podrške dokazima Haškom tribunalu da ima bolju i čvršću optužbu protiv Haradinaja, isto je slučaj i sa Orićem, koji je bio optužen za ubistvo u policijskoj stanici umesto za ratne zločine.
Premoijer Aleksandar Vućić je rekao i da mu je posao kao premijeru da brine o sadašnjosti i budućnosti, i da ga ne interesuje fotelja predsednika vlade u budućnosti ako bi morao da dođe do nje sa protagonistima nestabilnosti u regionu.
"Dugo smo se borili da Srbija bude sidro stabilnosti u regionu, podigli smo ugled zemlje u svetu. Ne smemo dopustiti da to bude srušeno preko noći", kazao je on i izrazio zadovoljstvo što je danas Fiskalni savet "po prvi put" pohvalio vladu za ekonomske uspehe.
"Posle svega toga da se vraćamo i ponovo junačimo i bijemo - to je za Srbiju katastrofa", poručio je Vučić, primetivši da su vesti o postavljanju kamena temeljaca fabrika vesti kojima treba da se posvetimo, a ne da se vraćamo u prošlost.
Dejan Anastasijević kaže da je Haški tribunal "omanuo" u tome da bude "pomiritelj" u regionu, ali to je zbog toga što i nije posao suda da se bavi bilo čime osim pravom i pravdom.
"Ali na to onda ovde imate dočeke 'heroja' kao što je general (Vladimir) Lazarević, čovek koji je pravosnažno osuđen za ratne zločine na Kosovu i Metohiji. I to dočeke od ministara vlade", kaže Anastasijević.
Vučić je na to odgovorio da osuđuje svakog Srbina koji je zločinac i da "nema milosti prema bilo kome" ko je počinio ratni zločin, ali da "niko u Srbiji ne misli da je Lazarević zločinac već general koji je radio svoj posao a osuđen je po komandnoj odgovornosti" ali i da nije bilo zvaničnih dočeka, "kao što ih je bilo drugde".
Premijer je rekao da je on legalista, da poštuje sud iako se možda privatno ne slaže sa presudama iz Haga.
Nataša Kandić je istakla veliki značaj Haškog tribunala, prvenstveno u velikom broju dokaza o zločinima koji su prikupljeni i tamo prezetnovani.
"Mnogo se govori o osuđenima, ali pogledajmo i brojke o žrtvama. Srba je stradalo 20.000, i to mahom pripadnika vojnih formacija a Muslimana 30.000, i to mahom civila", kaže Kandić.
Kandić ističe da je veoma bitno da se, pre svega, sazna imenom i prezimenom svaka od 95.000 žrtva u jugoslovenskim ratovima.
"Značaj Haškog tribunala ćemo tek spoznati vremenom, a takođe i nevladinih organizacija koje pomažu da se imenuju žrtve", rekla je Kandić, napominjući da je FHP utvrdio gotovo sve žrtve (osim u vozu u Grdeličkoj klisuri) NATO bombardovanja u Srbiji.
O ZAKONU O OPŠTOJ NADLEŽNOSTI ZA RATNE ZLOČINE
Zakon o opštoj nadležnosti za ratne zločine mora da ostane u srpskom zakonodavstvu, jer smo naslednici SFRJ pa ne možemo da dopustimo da jurisdikciju imaju države koje su naknadno nastale. Ovako niko ne zna koliko je Srba, gde i zašto optuženo jer postoje razne javne i tajne optužnice u regionu.
Pomirenje u regionu neće doći odmah, kaže premijer Vućić, ali moramo da budemo spremni na razgovore i dobrosusedske odnose i sa Hrvatima, i sa Bošnjacima, i sa Albancima, koji su sad drugi po veličini narod na Zapadnom Balkanu.
Direktorka REKOM-a Nataša Kandić pohvalila je premijerov stav o presudi Vojislavu Šešelju u Hagu kao dobar, jer nije lako reći pred kamerama sutradan nakon presude da je projekat Velike Srbije štetan za budućnost i da to neće biti politika Vlade Srbije.
"Premijer kaže da politika Velike Srbije nikada neće biti ovde nastavljena i priznaje da je ta politika bila štetna, bez obzira što je u tome svojevremeno učestvovao", dodala je Kandić gostujući na TV B92.
To je, prema njenim rečima, važno isticati, ali, dodaje, reakcije nekih drugih nisu bile tako dobre, bar u kontekstu kako graditi pomirenje u regionu.
"Bila sam šokirana, premijer je to pomenuo, ogradio se, kako se Šešeljeva presuda proslavila u Srebrenici, kada su automobilima proslavljali pobedu i vikali - 'ponovo ćemo klati'", primetila je Kandić i ponovila da je reakcija premijera bila veoma dobra upravo u kontekstu pomirenja.
Premijer Vučić najavio je da će, ako pobedi na izborima, uputiti zahtev predsedniku i potpredsedniku hrvatske vlade da se susretnu i otvoreno razgovaraju o svemu, a da "ne bira vreme ni mesto".
"Želimo dobre i prijateljske odnose sa Hrvatskom, hoću uvek da razgovaram sa njima", rekao je Vučić.
O NATO: NEĆEMO BITI NEPRIJATELJi
Vučić je, komentarišući vezu između članstva Srbije u NATO i nastavka evropskih integracija, rekao da "nama to niko ne nameće", a povodom stava Rusije u vezi sa saradnjom s NATO, on je istakao da je Srbija suverena i samostalna zemlja koja treba da vodi računa o svojim interesima.
"Pitam usijane glave, jel hoćete da ponovo ratujemo? Da bude jasno, nećemo imati neprijateljske odnose sa NATO. Ja u tome neću učestvovati, pa ma koliko glasova izgubio. Bolje je da idemo sa njima u mirovne misije nego da se borimo međusobno.