Većina izbeglih koji se nalaze u parkovima u Beogradu danas su odbili da se sklone s kiše i budu smešteni u Centar u Krnjači.
Predstavnici Komesarijata za izbeglice i migracije obišli su danas azilante u parkovima kod autobuske stanice i Ekonomskog fakulteta i ponudili im da ih, zbog lošeg vremena, smeste u Centar za tražioce azila u Krnjači, što su azilanti mahom odbijali.
Iako promrzli na kiši i lako obučeni, azilanti koji još nisu uspeli da se domognu Subotice i Kanjiže, kao ni da se smeste u neki od prestoničkih hostela, nisu prihvatali ponudu, da se, uz pomoć Komesarijata, privremeno smeste u Centar u Krnjači.
Izgovori za neprihvatanje su različiti, ali, iako nisu bili raspoloženi za razgovor sa novinarima, najčešće se čulo da ne žele u Centar, jer u parku čekaju prevoz, koji ih baš "za sat - dva" čeka da ih prebaci do Subotice ili Kanjiže.
Od oko 150 migranata, među kojima je bilo i dece, a koji su se danas i dalje nalazili u parkovima koda BAS-a, samo njih 10-ak pristalo je da ode do po potvrdu da su zatražili azil, kako bi, uz pomoć Komesarijata, bili prebačeni u Centar u Krnjači.
Pomoćnik komesara za izbeglice i migracije Ivan Gerginov rekao je Tanjugu da su predstavnici Komesarijata ceo dan pokušavali da ubede migrante da odu u Krnjaču i da ne ostajuu parku po lošem i kišovitom vremenu.
On je dodao da je situacija apsurdna da u pet centara za zbrinjavanje tražioca azila, koliko ih imamo, ima mesta za oko 1.000 njih, a da je tek 100 ljudi našlo u tim centrima potražilo smeštaj.
"Istovremeno, parkovi su nam, i u ovakvim vremenskim uslovima puni ljudi, što nikako nije dobro i ne odaje lepu sliku", rekao je Gerginov.
On je istakao da je svega 10-ak migranata, sa troje male dece pristalo da ode u Krnjaču.
Prema njegovim rečima, ostali ne žele taj smeštaj, jer na stanicama čekaju ili ostatak porodice, ili novac ili prevoz, kako bi što pre stigli do mađarske granice.
On je upozorio da se migracioni tok veoma ubrzao, naročito posle najave Mađarske o podizanju zida i pooštravanju kaznenih mera, odnosno najava da bi umesto prekršaja mogli da uvedu krivičnu odgovornost za ilegalni prelazak granice.
Migranti su, kako kaže, ostajali u Srbiji i po sedam - osam meseci, a sada ostaju tek dan, dva tri.
"Za to vreme ne žele u privremeni smeštaj, plaše se ostavljanja otisaka, već ostaju u parkovima, u iščekivanju što skorijeg odlaska na sever zemlje i prelaska u Mađarsku.
Inače, prema podacima, kroz Srbiju je od početka godine, prošlo oko 120.000 izbeglica.
DVE LOKACIJE U UŽEM IZBORU ZA PRIHVATNI CENTAR
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je danas da su dve lokacije van centra grada u najužem izboru za izgradnju prihvatnog centra za izbeglice i najavio da će taj projekat biti realizovan u narednih nekoliko meseci.
"Ne bih licitirao koja će lokacija biti izabrana, u toku su analize infrastrukture i prilaza tim lokacijama, ali su one van gradskog centra. Želimo da preselimo sadašnju sliku sa izbeglicama iz centra grada u taj centar koji će imati sve neophodne uslove za smeštaj", rekao je Mali gostujući na Radio-televiziji Srbije.
Kako je naveo, ekipe gradskih komunalnih preduzeća "rade 24 časa" kako bi prostor oko beogradske autobuske stanice u kome se nalaze izbeglice, "učinile što humanijim i čistijim".