Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da od BiH osim izvinjenja za napad na premijera tokom obeležavanja 20 godina od genocida u Srebrenici, traži i detaljnu istragu, kao i hapšenje nalogodavaca i počinilaca tog napada.
"
"Naša pružena ruka je i dalje u vazduhu, ali sa druge strane očekujemo rezultate istrage, neverovatno je da niko nije uhapšen tim povodom, čuju se izjave u Bosni i Hercegovini u kojima se relativizuje taj napad, oni su bili dužni da garantuju njegovu (premijera Vučića) bezbednost, mi smo ozbiljna država i prijatelji, ali preko ovoga ne može da se pređe", kazao je Dačić gostujući na televiziji B92.
Upitan o najavama referenduma o odvajanju pravnog sistema Republike Srpske od celokupnog sistema Bosne i Hercegovine, Dačić je kazao da će Srbija poštovati sve što dogovore sva tri naroda u BiH, i da je njen najveći interes stabilnost regiona.
"Srbija želi da sve strane, svi narodi i svi državni faktori vode računa o ukupnoj stabilnosti i stabilnosti regiona", kazao je Dačić.
On je dodao je Srbija protiv revizije Dejtonskog sporazuma i ponovio da će biti saglasna sa svime što dogovore tri naroda u BiH.
"Dejtonski sporazum je izmislila Amerika, a ne Srbija. To je bio način da se zaustavi rat. Sad posle 20 godina ispada da je on kočnica za razvoj BiH. Neka postignu novi dogovor, saglasni smo sa svime sa čim slože sva tri naroda", kazao je Dačić.
"Godišnjica Oluje je za Srbiju dan žalosti"
Dačić je izjavio i da je godišnjica operacije Hrvatske vojske "Oluja" dan žalosti za Srbiju i zahvalio zemljama iz okruženja i šire što neće učestvovati na vojnoj paradi koja će tim povodom biti organizovana u Zagrebu.
"Kako bi bilo da je u Banjaluci organizovana parada povodom akcije u Srebrenici? Godišnjica 'Oluje' može da se slavi u Hrvatskoj ali u Srbiji je taj datum dan žalosti. Mi imamo oprečne stavove o toj akciji Hrvatske vojske jer po našem mišljenju, sa aspekta srpskih pitanja, nema šta da se slavi tog dana i nemaju strane vojske šta da traže na vojnoj paradi u Hrvatskoj. Gotovo sve zemlje iz okruženja, poput Italije i Austrije ali države poput Nemačke, SAD, Velike Britanije, odustale su od učešća na paradi jer ne žele da unesu nestabilnost u region i hvala im na tome", kazao je Dačić gostujući na televiziji B92.
On je ocenio da Srbija želi "najbolje moguće odnose" sa Hrvatskom ali da i je potrebno poštovati i srpske žrtve.
"Kao što poštujemo srebreničke žrtve tako moramo poštovati i svoje žrtve. Ne želimo da se svađamo sa bilo kim ali kada govorimo o srpskim žrtvama, ispada kao da želimo da unesemo nestabilnost u region", ocenio je Dačić.
Upitan da li je sa grčkim zvaničnicima razgovarao o mogućoj promeni stava te zemlje prema nezavisnosti Kosova, Dačić je rekao da je pokušao u sredu da stupi u kontakt sa ministrom spoljnih poslova Grčke, ali bez uspeha.
"Proteklih godina su i druge zemlje koje ne priznaju jednostano proglašenu nezavisnost Kosova, poput Slovačke i Rumunije, imale neke poteze koje bi se mogle protumačiti kao promena stava o nezavisnosti, ali do toga nije došlo. Razgovaraćemo sa zvaničnicima Grčke, promena stava Atine o nezavisnosti Kosova ne bi bila u skladu sa međunarodnim pravom niti sa prijateljskim odnosima dve države", ocenio je on.
Komentarišući kada će rukovodstvo Socijalističke partije Srbije biti kompletirano, Dačić je rekao da u prethodnom periodu nije bio zadovoljan kadrovskim rešenjima a da će stranačke funkcije biti popunjene "kad se ljudi vrate sa odmora".