Gjenero Margan izjavila je da su epidemiolozi sigurni da studentkinja iz Osijeka nije zaražena virusom gripa tipa A (H1N1).
Šefica Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Ira Gjenero Margan izjavila je da su epidemiolozi sigurni da studentkinja iz Osijeka nije zaražena virusom gripa tipa A (H1N1).
Gjenero Margan je za Hrvatsku televiziju potvrdila da epidemiolozi sa 99 odsto sigurnosti vjeruju da 22-godišnja studentkinja, koja je u srijedu hospitalizovana u Kliničkoj bolnici Osijek zbog visoke temperature i slabosti, nije oboljela od novog gripa iako se na tu bolest sumnjalo.
Osječanka će sutra napustiti bolnicu, kao i još petoro studenata koji su se s njom vratili iz SAD, a koji su se preventivno javili u bolnicu iako, za razliku od djevojke, nisu imali vidljive sumnjive simptome.
Mlada Osječanka prije nekoliko dana se vratila iz SAD, gdje je sa još nekoliko studenata boravila u oblastima u kojima se već pojavila zaraza virusom gripa. Po povratku njoj je naglo povečana tjelesna temperatura i pojavili su se ostali znakovi koji su ljekare natjerali na sumnju u zarazu novim oblikom gripe.
Djevojka je odmah hospitalizovana i prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije izolovana na posebnom odjeljenju Kliničke bolnice Osijek, a rezultati prvih analiza očekuju se danas poslijepodne.
No već sada su, kako je rekla Gjenero Margan, na osnovu do sada obavljenih analiza ljekari sigurni da mlada osječka studentkinja uopšte ne boluje od bilo kog oblika gripa.
Gjenero Margan je dodala da će HZJZ učiniti sve da, ukoliko se virus novog gripa pojavi, uspori njegovo širenje, kao što to čine i slične službe u svijetu.
U Meksiku je registrovano 17 novih smrtnih slučajeva uzrokovanih virusom svinjskog gripa. I Evropa očekuje smrtne slučajeve od globalne epidemije, a najnoviji podaci pokazuju da je virus stigao i u Švajcarsku.
(Beta)