BRUXELLES, 8.12.- Njemačka, Velika Britanija, Francuska i Italija su protiv nastavka pregovora o Kosovu, navodi se u zajedničkom pismu vlada tih država upućenom EU, javila je u subotu agencija dpa pozivajući se na diplomatske izvore u Bruxellesu.
Nakon bezuspjesnih pregovora kosovske diplomatske trojke da postigne saglasnost između kosovskih Albanaca i Srba o budućnosti te srpske pokrajine, mogućnosti za pregovore su definitivno iscrpljene, ističe se u pismu kako prenosi dpa.
Predstavnici EU, Sjedinjenih Država i Rusije (tzv. trojka) proteklih su mjeseci na zahtjev UN-a pokušali posredovati oko rješenja spornog pitanja statusa Kosova, ali su pregovori završili bez uspjeha, a dvije su strane ostale pri svojim nepomirljivim stajalištima.
EU se sada mora baviti razvojem koji se "može očekivati" u pitanju budućeg statusa Kosova, navodi se u pismu.
Ministri vanjskih poslova 27 država članica EU u ponedjeljak će se na sastanku u Bruxellesu pokušati usaglasiti oko zajedničkog temelja o mogućem jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova. Većina zemalja članica s time je saglasna, kažu diplomatski izvori, ali se Slovačka, Kipar i Grčka otvoreno protive.
(MONDO)