Evropska komisija upozorila Srbiju da se, kada je reč o gradnji energetske infrastrukture, mora ponašati kao članica Evropske unije, objavila je Al Džazira.
Ista pravila vrede i za Srbiju, koja je zemlja kandidat za članstvo u Uniji. Srbija je upozorena da će se, kada je reč o gradnji energetske infrastrukture, od 1. januara iduće godine prema njoj postupati kao da je članica EU-a, navodi Al Džazira Balkan
Radove na Južnom toku nadgledaće Evropska komisija. Primer oštre politike Brisel je već pokazao u slučaju Bugarske.
"Upravo smo pokrenuli prekršajni postupak protiv Bugarske, što pokazuje da mislimo ozbiljno. Ostali prekršajni postupci u vezi s drugim zemljama uslediće ako neke od prepreka našem unutrašnjem tržištu ne budu otklonjene", kaže Barozo.
Evropska komisija od Srbije očekuje da počne s usklađivanjem zakonodavstva i da poštuje obaveze kao članica Energetske zajednice.
Istovremeno, iz ruskog Gazproma je Ministarstvu energetike Srbije potvrđeno da bi gradnja Južnog toka u Srbiji mogla početi već idućeg meseca.
"Azerbejdžan i Velika Britanija su se dogovorili da grade gasovod koji se zove TAP, od Azerbejdžana do Italije. Za njega ne važi energetski paket, a važi za Južni tok. Ti dvostruki standardi su toliko postali licemerni i smešni da jednostavno ne vredi o tome razgovarati. Taj ko kaže da to treba raditi, ispada smešan", kaže Vojislav Vuletić, predsednik Udruženja za gas Srbije.
Ipak, Srbija će, kako je saopšeno iz resornog ministarstva, čekati dogovor Brisela i Moskve. Do tada će poštovati dogovor s Gaspromom, navodi Al Džazira Balkan.