"To je veliki problem i mnogo košta i državu i građane koji ne mogu da ostvare pravo na pravično suđenje, jer sudovi nemaju uslove da ostvare razumne rokove", rekla je Petrović-Škero, naglasivši da u Srbiji nema dana bez dojave o podmetnutoj bombi u nekoj zgradi suda.
Ona je u intervjuu za nedjeljno izdanje "Politike" ocijenila da je nelogično da toliko lažnih dojava ne može da se otkrije, kada svaki sud ima svoju telefonsku centralu i listing brojeva sa kojih su došli pozivi.
Prema njenim riječima, broj prijetnji sudijama i predsjednicima sudova je svakodnevno veći i većina njih je samo "izraz bijesa, nemoći ili želja nezadovoljne stranke da prijetnjom utiče na brže suđenje ili ishoduje odluku".
Petrović-Škero je naglasila da pravosuđe ne može samo da riješi problem sve ugroženije bezbjednosti sudija i zgrada sudova, niti može spriječiti sve brojnije lažne dojave o podmetnutim bombama.
"Izvršna vlast mora da preduzme efikasne mjere, mora da napravi sistematski mehanizam za razotkrivanje učinilaca i adekvatnu bezbjednost zgrada sudova", zaključila je predsjednica Vrhovnog suda Srbije.
(Srna)