Društvene mreže mogu da budu potencijalna opasnost za djevojčice i dečake, jer se pojavljuju razne ponude koje djeci mogu biti primamljive.
U Srbiji prostitucija je zakonom zabranjena, ali ono što pravi mnoge probleme analitičarima društva su novi kanali uticaja na mlade, prije svega se odnosi na društvene mreže.
Stručnjak za bezbjednost djece na interentu, Katarina Jonev je rekla je da oskudno odjevena djevojka na Instagramu ne znači da se bavi prostitucijom. Međutim, ne može se osporiti da je prostitucija prisutna na društvenim mrežama kroz "skriveniji oblik".
"Ovo je samo jedna od mnogobrojnih afera u kojoj povezujemo takozvane starlete, prostituciju i društvene mreže. Još 2014. i 2015. godine bila je velika akcija skretanja pažnje da na Fejsbuku i drugim društvenim mrežama djevojke nude svoje tijelo u zamjenu za novac. Mi do dana današnjeg mi nismo uspjeli da suzbijemo ovu pojavu. Mene mnogo više brine što u Srbiji postoji jedan vid organizovanog kriminala koji vode djeca i plasiraju djeca. Pričamo o djevojčicama 11, 12 i 13 godina koje se snimaju tokom seksualnih odnosa i same snimaju fotografije, dakle nije u pitanju osvetnička pornografija, i to prodaju ljudima koji su zainteresovani da tako nešto kupe. Cijena video klipa je od 10 do 20 eura. To treba da nam bude mnogo veći alarm, nego takozvane starlete", rekla je Jonev.
Ona je na svom Instagram profilu skrenula pažnju na slučaj nepoznatnog muškarca koji je u srednjoj školi u Zrenjaninu dijelio letke djevojčicama uz obećanje dobre zarade ako pristanu da rade kao poslovna pratnja.
"Iza toga se najvjerovatnije krije prostitucija ili da jdevojke budu uvučene u lanac prostitucije, ili bilo koja vrsta zloupotrebe. Roditelji su se odmah pobunili jer su djevojčice im prijavile šta se desilo i tužilaštvo će pokrenuti slučaj. Kao što postoji opasnost u stvarnom svijetu, tako i na internetu. Trgovina ljudima je jedan od najtežih i najgorih, ali i najisplativijih zločina na svijetu. Djevojčice i dječaci jesu meta" rekla je ona.
Ona je naglasila da postoji plejada djevojaka koje žive u nemaštini koje ne znaju za bolje, a žele da drugačiji život. "Djevojčice misle da ne mogu to da dostignu, i upuštaju se ili u prodavanje tijela ili snimaka i fotografija. OnlyFens je trenutno najzastupljenija društvena mreža na svijetu na kojima veliki broj djevojaka prodaje svoje fotografije i klipove, i time se hvale starlete", zaključila je Jonev.