Redovna vakcinacija učenika završnih razreda osnovnih i srednjih škola još nije sprovedena, a prema najavama iz Doma zdravlja Podgorica, ove godine biće organizovana u drugačijim uslovima.
Iz Doma zdravlja ističu da će, umjesto u školama, djeca vakcine primaju kod izabranih pedijatara, piše Dan.
Pedijatar u Domu zdravlja Podgorica Slađana Račić kazala je da su razgovarali sa predstavnicima Instituta za javno zdravlje, koji smatraju da vakcinaciju djece završnih razreda treba prolongirati.
“Razlog za to je nemogućnost da ljekari idu u škole kao što su radili ranijih godina. Planiramo da čim se privede kraju upis djece u osnovnu školu damo obavještenje gdje ćemo pozvati sve učenike završnih razreda da se jave izabranim ljekarima kako bi primili vakcine i kako bi se to obavilo u domovima zdravlja”, istakla je Račićeva.
Ona je rekla da će se vakcinacije sprovoditi uz zakazivanje, kako bi se smanjile gužve i kontakti. Račićeva je napomenula da će ukoliko se u međuvremenu stvore neophodni uslovi ljekari ipak ići po školama
“Epidemija virusa korona uticala je i na smanjenje broja djece koja su primila MMR vakcinu. Cijela situacija sa koronom dovela je do pada broja posjeta izabranom pedi jatru, a onda i nama vezivala ruke da pratimo procenat vakcinacije i da ga na neki način forsiramo. Smanjenju broja vakcinisane djece doprinijelo je i to što su postajali periodi kada je država bila skroz zaključana”, navela je Račićeva.
Prema njenim riječima, u Crnoj Gori postoji odlaganje vakcinacije u situacijama kada roditelji smatraju da dijete treba da počne da hoda i da priča, pa tek onda da se vakciniše.
Ona je rekla da je 2018. godine u Crnoj Gori registrovano par slučajeva morbila i da je kampanja oko vakcinacije bila intenzivnija nego prethodnih godina.
Račićeva napominje da su preporuke Svjetske zdravstvene organizacije da 95 odsto, od ukupnog broja djece, bude vakcinisano, ali da je to teško izvodljivo.
“Otprilike se vakciniše oko 80 do 85 odsto od ukupnog broja djece. Tu nije bitan samo procenat vakcinisanja, nego i pravovremenost vakcinacije. Od početka epidemije virusa korona do marta ove godine MMR vakcinu je primilo više od 3,5 hiljada djece. Tokom 2019. godine MMR vakcinu primilo je više od četiri hiljade djece, dok je tokom 2018. godine vakcinisano pet hiljada mališana”, naveli su iz te zdravstvene ustanove.
Dom zdravlja, kako su istakli, ima dovoljne količine MMR vakcine.
“Epidemija izazvana virusom korona uticala je na proces imunizacije, jer je najveća pažnja bila usmjerena na borbu sa virusom, a i roditelji su izbjegavali da bez prijeke potrebe djecu dovode u Dom zdravlja, kako bi izbjegli širenje virusa. Imamo nedostatak pedijatara, čak troje kolege su zvanično u penziji, ali su angažovani zbog potreba službe. Trenutno imamo šest specijalizanata, a od aprila imaćemo još šest”, dodala je Račićeva.
Morbile prijete zbog nedovoljnog obuhvata
Iz Unicefa su upozorili da postoji opasnost od izbijanja epidemije malih boginja u Crnoj Gori, zbog sve manje djece vakcinisane MMR vakcinom.
“Kriza izazvana virusom korona danas predstavlja najveću prijetnju za djecu u Crnoj Gori. Ona je negativno uticala na svaki aspekt života najmlađih i dramatično otežala njihov pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama, finansijskoj sigurnosti njihovih porodica, pouzdanom kvalitetnom obrazovanju i zaštiti od svih oblika nasilja”, upozorio je šef Unicefa za Crnu Goru Huan Santander.
Naročitu zabrinutost, kako ističe, izaziva podatak da je prošle godine svega 20 odsto, tj. tek svako peto dijete rođeno 2019. godine, primilo MMR vakcinu protiv malih boginja, zaušaka i rubeole, a da bi bili zaštićeni potrebno je da se vakciniše 95 odsto, navodi Dan.