Prošle godine u Crnoj Gori zabilježena su 23 slučaja raka kod djece. Najčešće su leukemije, limfomi i tumori mozga, saopštila je za Radio Crne Gore, u susret 15. februaru Međunarodnom danu djece oboljele od kancera, hematološkinja dr Darja Ljubić.
Tokom epidemije kovida, cijelo vrijeme, Odjeljenje za hematologiju i onkologiju Instituta za bolesti djece normalno funkcioniše, kazala je dr Ljubić ističući da su ranijih godina ostvarili velike pomake u dijagnostici i liječenju najčešćih malignih bolesti krvi, pipe RTCG.
Sve vrijeme epidemije kovida Odjeljenje za hematologiju i onkologiju Instituta za bolesti djece funkcioniše normalno zahvaljujući dobroj organizaciji i pooštrenim mjerama prevencije, kazala je za Radio Crne Gore hematološkinja dr Darja Ljubić.
"Svi pacijenti koji su bili u proceduri postavljanja dijagnoze prošle godine u ovo vrijeme ili su započeli liječenje su nesmetano nastavljali svoje liječenje. Nemamo nijedan dan kada je odjeljenje moralo biti zatvoreno zbog infekcije čime se ne mogu pohvaliti ni hematološka odjeljenja u okruženju", rekla je dr Ljubić.
Samo jedno dijete nedavno je bilo pozitivno na korona virus što je otkriveno prilikom prijema u bolnicu, ističe RTCG.
"To je malo, nije zakomplikovalo, ali je odložilo započinjanje terapije. Mi smo dali sve od sebe da ga u periodu izolacije od 14 dana koliko je on hospitalizovan na drugopm odjeljenju Instituta, obavimo sve dijagnostičke procedure koje su neophodne za postavljanje dijagnoze, da on kada istekne tih 14 dana je spreman da odmah startuje sa terapijom kao što je i bilo", saopštila je dr Ljubić.
Svako dijete s malignom bolešću zbog oslabljenog imuniteta mora biti posebno zaštićeno a u ovoj epidemiološkoj situaciji još više, ukazuje predsjednica Feniksa Udruženja roditelja djece oboljele od raka Dijana Stojanović, naglašava RTCG.
"Dijete koje prima hemioterapiju je slabog imuniteta tako da svaki roditelj mora da vodi računa o tome, nevezano za kovid situaciju, da dijete, kada je u spoljnoj sredini bude sa maskom, da ima što manje posjeta dok je na liječenju, tako da su se djeca koja su se liječila i prije ove situacije navikla na izolaciju i karantin", ocijenila je Stojanović.
Prošle godine u Crnoj Gori zabilježena su 23 slučaja raka kod djece. Najčešće su leukemije, limfomi i tumori mozga, naglašava RTCG.
"Imali smo 11 pacijenata sa leukemijom, 5 koji su se liječili od limfoma, potom tumori CMS-a i to su ta tri najčešća u dječjem uzrastu maligniteta. Ostalo su tumori abdomena kojih je bilo 5. Taj broj je približno isti svake godine to je neki procenat koji odgovara standardima u svijetu", kazala je dr Ljubić.
Ona dodaje da su posljednjih godina ostvareni veliki pomaci iu dijagnostici i liječenju malignih blesti.
"Sada imamo potrebu da upućujemo samo jedan manji procenat djece, to je nekih 20 odsto koji se na osnovu dijagnostike svrstaju u grupu visokog rizikašto znači da će im biti potrebna transplantacija koštane srži", kazala je dr Ljubić, zaključuje RTCG.