Iz mjesne zajednice “Ševari” u Pljevljima javili su da se u tom gradu desio novi ekološki incident koji može imati nesagledive posledice na zdravlje ljudi kao i biljni i životinjski svijet, rijeka Breznice i Ćehotine, piše "PV Informer".
Ono što se prvo može zapaziti na mjestu incidenta koji je praktično u užem dijelu grada, gdje iz cijevi velikog prečnika kolektora nesmetano otiču u rijeku Breznicu fekalije je neopisiv smrad, koji se širi obalom neposredno pored kuća mještana, kao i velika količina fekalija u samoj rijeci, prenosi "PV Informer".
Prisutni mještani tvrde da je normalan život postao nemoguć jer zbog smrada koji se posebno osjeća u večernjim časovima ne mogu da otvaraju prozore da bi provjetrili stanove, a postoji strah i od zaraze jer su pored rijeke mnoge zasijane površine koje su zalivane vodom iz Breznice.
Tvrde, kako piše “PV Informer”, da su na lice mjesta dolazili čelni rukovodioci Sekretarijata za stambeno komunalne poslove , saobraćaj i vode opštine Pljevlja, kao i predstavnici D.o.o.”Vodovod”.
Portal “PV Informer” je kontaktirala direktora SRK”Lipljen”, Vasa Kneževića koji im je kazao da su upoznati sa problematikom i rukovodstvo Postrojenja za preradu otpadnih komunalnih voda kazalo im je da im u sistem dolazi više vode nego li što je postrojenje projektovano.
"To je zato što u Pljevljima nije u većini slučajeva razdvojena fekalna i atmosferska kanalizacija. Zbog te problematike, a kako bi postrojenje funkcionisalo neometano su isključili kolektor kod bivše “Kožare” sa glavnog kolektora i ponovo fekalije iz kolektora idu u Breznicu. E sad, da bi to sve funkcionisalo kako treba neophodno je u gradu odvojiti fekalnu od atmosferske kanalizacije a to su dodatne investicije, koje jedino mogu da se rešavaju kroz kompletnu rekonstrukciju pojedinih gradskih ulica. Sada ispada ovakva situacija, u postrojenje sada ide razblažena komunalna otpadna voda i zbog toga dio druge razblažene kanalizacije ide i dalje u Breznicu. Postrojenje je za uredjene sisteme upravljanja komunalnom infrastrukturom, što kod nas nije slučaj. U prevodu, narodski rečeno, preskačemo neke korake, ali možda je i ovako bolje jer ćemo morati da se vratimo nazad i riješimo problematiku, jer u suprotnom imamo skupu tehnologiju koja neće postizati projektovane rezultate, a bojim se da će gradjani ispaštati i sve to plaćati na ovaj ili onaj način”, rekao je on.