CG nema sistemskih problema sa poštovanjem standarda Evropske konvencije o ljudskim pravima kada je u pitanju mučenje, ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje, što ohrabruje, ocijenio je predsjednik Udruženja tužilaca, Veselin Vučković.
Konvencija garantuje zabranu mučenja, odnosno da niko ne smije biti podvrgnut mučenju, nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju, čak i u najtežim uslovima kao što su borba protiv terorizma.
Vučković, koji je i tužilac u Vrhovnom državnom tužilaštvu, kazao je da istraga predstavlja prostor u kojem je najlakše trasirati pravičan i pravedan nastavak krivičnog postupka ali i napraviti grešku koju je teško otkoloniti u daljem toku postupka.
„Zato kao profesionalci moramo biti posebno senzitivni kada postupamo u istrazi jer je moguće kršenja ljudskih prava i sloboda u ovoj fazi postupka“, rekao je on na konferenciji na temu "Standardi djelotvornosti istraga za djela mučenja u Crnoj Gori".
Vučković je kazao da je ohrabruje činjenica da Crna Gora nema sistemskih problema sa poštovanjem najvećih standarda Konvencije kada je riječ o mučenju i što „pojedini nemili i predimenzionirani slučajevi dobijaju pravne epiloge pred relevantnim pravnim tijelima“.
Prema njegovim riječima, djelotvorno vođenje istrage, naročito u odnosu na djela mučenja, nema alternativu i istraga mora biti temeljna, nezavisna i dostupna žrtvama i porodicama.
Predsjednik Ustavnog suda, Dragoljub Drašković, kazao je da je država odgovorna za postupke policije, snaga bezbjednosti i drugi javni organa koji sprovode zakon bez obzira da li djelulu po naređenju ili sopstvenom nahođenju.
„Da bi odgovorila zahtjevim Konvencije država mora da preduzme odgovarajuće mjere za sankcionisanje onih koji postupaju na zabranjeni način ili primjenjuju zabranjeno kažnjavanje“, rekao je Drašković.
On je podjsetio da je Ustavni sud u novijoj praksi u tri predmeta utvrdio povredu prava na dostojanstvo i nepovrjedivost ličnosti.
Nepovrjedivost fizičkog i psihičkog integriteta i jemstvo da niko ne može biti izložen mučenju, kako je naveo Drašković, jedna su od najosnovnijih demokratskih vrijednosti društva.
"Ovo pravo pojedinca obavezuje predstavnike državnih organa da se suzdrže od radnji kojima se povrjeđuje psihicki i fizički integritet osoba, odnosno od izlaganja mučenju i nečovječnom postupanju ili kažnjavanju", rekao je Drašković.
On je kazao da je Ustavni sud odlukama napravio značajan iskorak u primjeni standarda djelotvornosti istraga i proklamovao vrijednosti načela na kojima se zasniva savremeni evropski poredak u kojem su pravo na život, zabrnaa mučenja ili nečovječnog postupanja među najvažnijim pravima demokratskog društva.
Šef Sektora za saradnju pri Delegaciji Evropske unije u Podgorici, Herman Špic ocijenio je da je kvalitet sudskih odluka u Crnoj Gori poboljšan jer se sve više uzima u obzir praksa Evropskog suda za ljudska prava.
On je rekao da je to posebno vidiljvo u odlukama Ustavnog i viših sudova, i podsjetio da je Ustavni sud tokom 2017. i prošle godine donio bitne presude i našao kršenje principa djelotvorne istrage slučajeva mučenja i prava na slobodu mirnog okupljanja.
“Ovo pokazuje da svijest institucija i pravosudnog sistema u vezi sa pravima koja štiti Evropska konvencija sve više raste. Međutim, uvijek postoji prostor za poboljšanje”, ocijenio je Špic.
Prema njegovim riječima, poboljšanje je nophodno u primjeni standarda Evropskog suda za ljudska prava i kvaliteta obrazlaganja odluka.
“Nedjelotvorne istrage i nesprovođenje pravde u predviđenim rokovima utiče na nezavisnost vladavine prava i sudskog sistema, a oni su osnova demokratije. Oni takođe ugrožavaju živote ljudi, podrivaju nezavisnost pravosudnog sistema i tužilačke organizacije u slučajevima poštovanja ljudskih prava”, rekao je Špic.
On je podsjetio na izvještaj Evropskog Komiteta za prevenciju torture i nehumanog i ponižavajućeg tretmana i kažnjavanja (CPT) u kojem se navodi da se, uprkos nekim poboljšanjima u ponašanju prema osobama, mučenje i dalje javlja i da je rasprostranjeno.
“Da bi se bavili ovim problemom potrebno je uložiti napore, strožije principe zapošljavanja i strožiju obuku za djelotvornost istrage u djelima mučenja”, naveo je Špic.