Kako je kazao upravlječ projekta izgradnje autoputa Goran Vujović u jutarnjem programu RTCG, završetak prve faze petlje Smokovac i njeno povezivanje na autoput planirano je za 30. septembar sljedeće godine.
Potpisivanjem ugovora 25. aprila, izvođač radova je već uveden u posao, a radovi bi trebalo da traju 17 mjeseci, rekao je Vujović u jutarnjem programu RTCG.
Prije desetak dana Ministarstvo održivog razvoja i turizma dalo je dozvolu za gradnju petlje Smokovac.
Vujović pojašnajva da prva faza obuhvata radove u katastarskim opštimana Doljani i Rogami.
"Petlja počinje na Bulevaru Vilija Branta kružnim tokom, nastavlja se nadvožnjakom preko željezničke pruge, radi se plato za naplatne rampe", kazao je Vujović.
Prioritetna dionica autoputa duga je 41 kilometar izgradnjom prve faze biće duža za 1,6 kilometara.
"Prva faza petlje Smokovac je 1,6 kilometara od čega je 600 metara puni profil autoputa, to je nastavak autoputa koji ide dalje prema Baru, a priključuje se dio od kilometar koji je bulevarskog tipa", kazao je Vujović u jutarnjem.
I jedan i drugi dio imaće četiri trake po tri i po metra.
"S tim što će dio od 600 metara imati i zaustavne trake i razdjelno ostrvo od četiri metra, dok će na bulevarskom dijelu razdjelno ostvo biti široko 2,5 metara", dodao je upravljač projekta u Monteputu.
Prva faza obuhvata kompletne građevinske radove.
"Oni uključuju i kružni tok na Bulevaru, nastavak trase, kompletne zemljane radove, asfalterske radove, radove na izvođenju nadvožnjaka, naplatnih rampi, kućica, most na Morači i povezivanje sa dionicom autoputa, saobraćajnu signalizaciju, elektroinstalaciju, vodosnabdijevanje i sve prateće što bi objekat potpuno dovelo u funkciju", precizirao je Vujović.
Sastavni dio Glavnog projekta je i Projekat eksproprijacije na osnovu kojeg je rađen Elaborat o eksproprijaciji.
Vujović je istakao da će sve parcele i zemljište koje je obuhvaćeno ovom fazom radova biti otkupljeno po tržišnim cijenama.
"Što se tiče uticaja na životmu sredinu ovo je veliki infrstruktutrni projekti, svi prave određene rane na životnu stredinu, ali će uticaji biti smanjeni, tako da će biti u granicama dozvoljenih i minimalno uticati na stanovništvo", zaključio je Vujović.