Zdravstveno-sanitarni inspektori su prošlog mjeseca uništili 2.177 kilograma banana kao i 52.000 kilograma crnog luka, nakon što su utvrdili da nemaju dobar kvalitet, piše Pobjeda.
U izvještaju za mart koji je uradila Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove navodi se da je zbog lošeg kvaliteta uništena i pošiljka sjemena heljde teška 1.000 kilograma, kao i 85 komada sadnica kajsija i viburnuma (ukrasni grm za sređivanje vrta), piše Pobjeda.
Uništene su i tri sadnice limuna iz istog razloga, kako se navodi u dokumentu.
“Zbog utvrđenih neusaglašenosti sa propisanim zahtjevima, zabranjen je uvoz 25.220 kilograma suncokretove sačme (za ishranu životinja), jer je sadržala olovo. Takođe, zbog nepoznatog porijekla uništeno je 2.455 komada loznih kalemova i pet sadnica šljiva”, precizirano je u dokumentu.
Kada je u pitanju kontrola izvoza, fitosanitarna inspekcija pregledala je 367 pošiljki i dala 331 fitosertifikat za izvoz duvana, pečurki (suvi vrganj), ljekovitog bilja (žalfije), rezane drvne građe i hrane za životinje.
U izvještaju se navodi da su izdata dva rješenja "o zabrani uvoza pošiljki i 10 za njihovo uništenje. Uzeto je 319 uzoraka pri uvozu, od čega je za osam laboratorijski utvrđeno da ne odgovaraju propisanim zahtjevima”.
Kako se navodi u dokumentu, veterinarski inspektori su provjeravali kako se sprovode mjere iz programa obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja, kontrolisali rad veterinarskih ambulanti, kao i identifikacije i registracije životinja. Kontrolisali su i zaštitu dobrobiti životinja u objektima za držanje i uzgoj životinja.
Cilj ovih kontrola je bio provjeriti stepen ispunjenosti propisanih zahtjeva u oblastima nadzora, a u odnosu na utvrđene nepravilnosti preduzeti srazmjerne upravne mjere i radnje.
Obavljeno je 1.511 pregleda u izvještajnom periodu.
U dijelu koji se odnosi na spoljnotrgovinski promet piše da je granična inspekcija prošlog mjeseca pregledala životinje i proizvode životinjskog porijekla pri uvozu u Crnu Goru na graničnim inspekcijskim mjestima Luka Bar, Aerodrom Podgorica, Božaj, Debeli brijeg, Ilino brdo, Dobrakovo i željeznička stanica Bijelo Polje i Kula, kao i granični prelazi Dračenovac i Ranče.
“Pregledano je 1.165 pošiljki koje podliježu veterinarskom pregledu namijenjenih uvozu, tranzitu ili izvozu. Pri uvozu, izvršen je pregled 910 pošiljkivživih životinja, hrane životinjskog porijekla i proizvoda životinjskog porijekla i pošiljki živih životinja. Pošiljke živih životinja namijenjenih daljem uzgoju su upućene u karantin, radi ispitivanja zdravstvenog stanja, prije puštanja u slobodan promet”, navedeno je u izvještaju.
Izdato je 910 rješenja o stavljanju u slobodan promet.
Inspektori su u martu zabranili da u Crnu Goru uđe 11.250 litara suvog vina “malvazija dubrovačka”, bbog povećanog sadržaja sorbinske kiseline.
U izvještaju piše da je zbog neusaglašenosti sa propisanim zahtjevima bezbjednosti zabranjen uvoz i stavljanje u slobodan promet i 240 litara vinskog sirćeta zbog povećanog sadržaja sirćetne kiseline i 2,5 litra sirupa za jačanje imuniteta, jer je u njemu nađen natrijum-benzoat (nedozvoljeni aditiv).
Zbog prisustva konzervansa koje feferoni ne smiju da sadrže, zabranjen je uvoz 249,60 kilograma tog proizvoda.