Luka Bar je prošlu godinu završila sa gubitkom od 22,11 miliona eura, koji dominantno proističe iz procjene vrijednosti imovine, realizacije Opšteg sporazuma za isplatu razlike zarada i indirektnog otpisa potraživanja od kupaca.
„Uprkos iskazanom gubitku treba naglasiti da je ostvaren pozitivan poslovni rezultat u iznosu od 289,69 hiljada eura“, navodi se u saopštenju.
Poštujući zakonske propise, odluke Skupštine akcionara već duži period, kao i preporuke eksternog revizora, upućivane u kontinuitetu nekoliko godina unazad, Luka Bar je prošle godine raspisala konkurs za izbor procjenjivača imovine, na osnovu koga je procjena povjerena renomiranoj kući KPMG.
„Procjena je urađena u cilju fer prikaza vrijednosti imovine Luke i ona je pokazala da su određena imovina i zemljište bili precijenjeni“, dodaje se u saopštenju.
Iskazani ukupni gubitak za prošlu godinu, dominantno proističe iz procjene vrijednosti imovine u iznosu od 14,9 miliona eura.
„Vrijednost zemljišta Luke Bar koje je po prethodnoj procjeni iz 2008. godina iznosilo 450 eura po metru kvadratnom, novom procjenom iznosi 300 eura po kvadratu. Međutim, osim umanjenja, pojedina osnovna sredstva, objekti i oprema su imali, po procjeni, povećanje vrijednosti“, objasnili su iz Luke Bar.
Podjelom nekada jedinstvene Luke Bar na više kompanija, isknjižen je i dio zemljišta višemilionske vrijednosti, pa je i po tom osnovu došlo do smanjenja.
„Specifikum procjene za hotel Sidro, ogleda se u činjenici što je bazirana na standardima procjene primjenom prinosne metode, pri činjenici da je prethodnom procjenom isti bio značajno precijenjen, a da hotel, u kontinuitetu, posluje negativno, uz složene odnose sa Lukom kao matičnim preduzećem“, dodaje se u saopštenju.
U cilju prevazilaženja ovog stanja, već su pokrenute aktivnosti na rješavanju pitanja hotela Sidro, ali i drugih segmenata i potencijala unutar Luke, u cilju njihove valorizacije, uz intenzivne aktivnosti svih lučkih struktura na obezbjeđenju što uspješnijeg poslovanja kompanije.
Gubitak je iskazan i zbog realizacije Opšteg sporazuma za isplatu razlike zarada, u periodu od 2009. do 2016. godine, u iznosu od 3,51 milion eura.
„Po osnovu Opšteg sporazuma, potpisanog sa sindikatom isplaćena je razlika zarada za taj period, za zaposlene, bivše zaposlene i penzionere. Da razumijevanjem zaposlenih, odnosno menadžmenta i sindikata, Opšti sporazum nije postignut iznos razlike zarada, u slučaju sudskog epiloga, već pokrenutih tužbi, bio bi višestruko veći po kompaniju“, objasnili su iz Luke Bar.
Gubitak je ostvaren i zbog indirektnog otpisa potraživanja od kupaca u iznosu od 1,89 miliona eura.
„Takođe, u skladu sa zakonskim propisima i računovodstvenom politikom kompanije, realizovan je indirektan otpis nenaplaćenih potraživanja iz prošlog perioda“, navodi se u saopštenju.
Tu finansijsku dokumentaciju koju je razmatrao Odbor direktora, uz dostavljene, u svemu kompatibilne stavove revizorskog odbora, u cjelosti su usaglasili i prihvatili svi organi Luke.
„Obaveznost postupanja u skladu sa zakonskim propisima je imperativni pristup svakog lučkog organa i jedinstveni pristup svih organa zajedno“, zaključuje se u saopštenju.