Ako se ne preduzmu mjere konzervacije zemljišta, za period od 130 godina Biogradsko jezero biti potpuno zasuto nanosom iz Biogradske rijeke!
To je u razgovoru za Pobjedu izjavio Velibor Spalević sa Odsjeka za geografiju Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
On je objasnio da erozija zemljišta i produkcija nanosa predstavljaju prirodne fenomene, a produkti ovog procesa degradacije zemljišta zasipaju naša jezera – Plavsko, Biogradsko, Skadarsko.
Ti procesi, prenijela je Pobjeda, utiču na smanjivanje zapremine prirodnih akumulacija. Kada se negativni proces zasipanja nanosom pojača eutrofikacijom, koja predstavlja proces povećanog prihranjivanja kada dolazi do prenamnoženosti biljkama, a koja biva izraženija kod plitkih voda, navedeni problemi postaju izraženiji.
Spalević dodaje da je problem još izraženiji na Plavskom jezeru, gdje se prema današnjim mjerenjima, a upoređujući to sa stanjem od prije 50 godina, površina jezera u posljednjih pet decenija (19702019) smanjila za 15 odsto, sa 2,1 na 1,8 kilometar kvadratni!
“Na ove procese najviše utiču djelatnosti koje sprovodi čovjek (antropogeni faktor), a u posljednje vrijeme postaje aktuelan i problem klimatskih promjena. Nadalje, prema ranijim podacima dobijenim kartiranjem i prema Cvijiću (1913), a upoređujući to sa današnjim stanjem koristeći savremene računarsko-grafičke metode, dolazimo do zaključka da je Plavsko jezero imalo površinu tri puta veću nego danas”, rekao je Spalević za Pobjedu.
On je dodao da je pitanje da li će Plavsko i Biogradsko jezero vremenom, za dva vijeka, postati kao Sušičko jezero na Durmitoru.