Na Filološkom fakultetu u Nikšiću otvoren je Centar za nastavna sredstva Gete instituta za učenje njemačkog jezika, prvi u Crnoj Gori, koji se nalazi u okviru seminarske biblioteke tog Studijskog programa koji pohađa oko 120 studenata.
![Nikšić: Otvoren Centar za njemački jezik Gete instituta Nikšić: Otvoren Centar za njemački jezik Gete instituta](https://mondo.me/Picture/292671/jpeg/4nk.jpg)
Ambasador Njemačke, Robert Veber ukazao je na značaj njemačkog jezika i podršku kroz kulturne institute i druge vidove pomoći koju ta država pruža za njego izučavanje.
”Otvaranjem ovog Centra smatramo da smo uveliko doprinijeli učenju njemačkoj jezika u Crnoj Gori. To je veoma važno, jer se Crna Gora, kroz pregovore o pristupanju Evropskoj uniji (EU), obavezala da izvrši i reformu školstva, za šta su neophodni novi koncepti za usavršavanje nastave, nastavnika i studenata”, rekao je Veber na otvaranju Geteovog centra u Nikšiću.
Prema njegovim riječima, i Gete institut iz Beograda podržava učenje njemačkog jezika raznim usavršavanjem za nastavnike, obezbjeđuje stipendije u Njemačkoj, donacije školama, izložbe i manifestacije
Direktor Jezičkog odjeljenja Gete institiuta u Beogradu, Bernad Šnajder, rekao je da takav institut postoji u 98 zemalja i svi rade na približavanju njemačke kulture i jezika.
Šnajder je ukazao da su takvi Centri za nastavna sredstva veoma važni, jer daju i informacije o najnovijoj literaturi za izučavanje njemačkog jezika, a neophodni su i u razmjeni znanja.
Govoreći o radu tih Centara i pružanju pomoći, Šnajder je saopštio da svi nastavnici njemačkog jezika jednom u četiri godine mogu podnijeti zahtjev za dobijanje stipendije u Njemačkoj.
Dekan Filološkog fakulteta, Dragan Bogojević, ocijenio je da je riječ o dragocjenoj donaciji u knjigama i namještaju i pomoći koji pružaju Amabasade Njemaćke, Austrije i Gete institut iz Beograda.
”Svi oni su doprinijeli da Studijski program za njemački jezik i književnost bude jedan od najprosperitetnijih programa na Filološkom fakultetu u Nikšiću, što pokazuje broj studenata koji se upisuje svake godine. Grupe učenje njemačkog i engleskog jezika su najbrojnije na ovom Fakultetu”, naveo je Bogojević.
Rukovodilac Studijskog programa za njemački jezik i književnost Filološkog fakulteta u Nikšiću, Jelena Knežević, kazala je da je velika potražnja za angažovajem nastavnika nemačkoj jezika, ne samo u Crnoj Gori.
”Nastavnici koji su na našem Fakultetu završili studije predaju i u Njemačkoj, i Austriji. U školama je zaposelno 72 nastavnika njemačkog u Crnoj Gori i vrlo je malo naših studenata koji ne rade, ako ih uopšte i ima nezaposlenih”, rekla je Knežević i navela da je prva generacija profesora njemačkog izašla 2008.godine u Nikšiću.
Prema njenim riječima, u planu je da se u okviru Centra organizuje obuka za nastavnike njemačkog, kao i da Filološki fakultet u Nikšiću postane jezgro gdje će se organizovati i seminari koje će držati i predavači iz Njemačke.
Govoreći o dobijenim donacijama, Knežević je navela da su regali za knjige u učionici dobijeni prije dvije godine od Ambasade Njemačke.
Seminarska biblioteka formirana je od darovanih knjiga Gete instituta, Njemačke akademske razmjene (DAAD) i Austrijske akademske razmjene (ÖAD) i knjiga iz privatnih donacija i donacija Ambasada Njemačke i Austrije u Podgorici.
U Centru za nastavna sredstva nastavnici i studenti njemačkog jezika, kao i zainteresovani građani mogu da se informišu o udžbenicima i nastavnim materijalima i da ih po potrebi pozajme.
U tom Centru i svi zainteresovani za polaganje nekog od međunarodno priznatih ispita Gete instituta mogu dobiti stručni savjet.