Redovni dijalog između Evropske komisije i crnogorske Vlade u oblasti reforme javne uprave nastavljen je šestim sastankom Posebne radne grupe za reformu javne uprave, na kojem je ocijenjeno da se zaključci realizuju planiranom dinamikom.
Kako je saopšteno iz Ministarstva javne uprave (MJU), na sastanku u Podgorici je razmatran status realizacije operativnih zaključaka usvojenih na godišnjem sastanku PAR.
Iz Ministarstva su naveli da su sastanak otvorili državni sekretar MJU Goran Jovetić i zamjenik šefa jedinice za Crnu Goru u Direktoratu za proširenje Barbara Jesus-Gimeno.
Jovetić je kazao da su državni organi i organi državne uprave ozbiljno pristupili realizaciji zacrtanih ciljeva i aktivnosti u skladu sa strateškim dokumentima.
On je dodao da su svi zaključci sa prethodnog sastanka realizovani ili je u toku njihova realizacija.
„Uz ocjenu da se zaključci realizuju planiranom dinamikom, na sastanku je ukazano na važnu ulogu (MJU) u koordinaciji procesa reforme javne uprave“, kaže se u saopštenju.
Kako se navodi, konstatovani su pozivitni primjeri realizacije projekata iz oblasti tehničke podrške u okviru sektorske budžetske podrške i projekata realizovanih u okiru IPA programa.
„Na sastanku je pohvaljen monitoring reforme javne uprave, koji može biti primjer drugim institucijama, a koji vrši MJU“, dodaje se u saopštenju.
Kako su rekli iz Ministarstva, na sastanku je zaključeno da je Crna Gora uspostavila dobar mehanizam ostvarivanja indikatora u cilju isplate preostalih sredstava iz sektorske budžetske podrške.
Navodi se da su ostvareni pomaci u koordinaciji politika i strateškom planiranju, u segmentu ćutanja administracija, organizacije obuka, kao i pojedinih segmenata Programa upravljanja javnim finansijama.
Iz Ministarstva su objasnili da je “follow up” sastanak novi regionalni format daljeg političkog dijaloga između predstanika EK i crnogorskih institucija koje su zadužene za proces reforme javne uprave.
Kako su naveli, predmet sastanka je razmatranje ostvarenih rezultata u sprovođenju reforme javne uprave i planiranih aktivnosti sa fokusom na sprovođenje procesa optimizacije zaposlenih u javnom sektoru.
Iz Ministarstva su dodali da je fokus i na unaprjeđenju službeničkog sistema, pitanjima ostvarivanja prava na slobodan pristup informacijama, razvoja i koordinacije javnih poltika, otvorenosti i transparetnosti podatka i upravljanju javnim finansijama.
Posebna grupa za javnu upravu je formirana u cilju unaprjeđenja postojeće strukture za sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i fokus njenog djelovanja je reforma javne uprave Crne Gore.
Rad Radne grupe je usmjeren na praćenje napretka u oblastima definisanim strateškim dokumentima, kao što su Strategija reforme javne uprave 2016-2020. i Program upravljanja javnim finansijama i drugim dokumentima.