Međunarodna mobilnost studenata i profesora je važan aspekt internacionalizacije Univerziteta Crne Gore (UCG), ocijenila je prorektorica te institucije Nataša Kostić.
Ona je dodala da je u poslednje tri godine programe mobilnosti koristilo 569 studenata.
Ona je, u izjavi za Info biro rekla da je međunarodna mobilnost studenata, akademskog i neakademskog osoblja dio strategije internacionalizacije UCG i sveukupnih aktivnosti koje preduzimaju, kako bi ostvarili bolju međunarodnu pozicioniranost.
Kako je precizirala, ostvarenje mobilnosti omogućeno je na više od 200 univerziteta iz preko 30 zemalja sa kojima UCG ima ugovore o saradnji.
Ona je pojasnila da programe mobilnosti na nivou Univerziteta sprovodi i administrira Centar za međunarodnu saradnju, kao i prodekani za međunarodnu saradnju na organizacionim jedinicama Univerziteta.
"Uslovi i rokovi za konkurisanje, po različitim programima mobilnosti, objavljuju se na internet stranici Univerziteta i Centra za međunarodnu saradnju. Prijavljivanje se obavlja elektronski, uz naknadno dostavljanje originalne dokumentacije", rekla je Kostić.
Prema njenim riječima, pravo konkurisanja imaju svi studenti Univerziteta, na sva tri ciklusa studija, izuzev studenata prve godine, a studenti sa invaliditetom imaju prednost na konkursima programa mobilnosti.
"Studentu se odobrava mobilnost ako postoji srodnost između studijskih programa institucije domaćina, odnosno inostrane institucije visokog obrazovanja, i Univerziteta Crne Gore, odnosno njegove organizacione jedinice", navela je Kostić.
Kako je pojasnila, novim Pravilima je predviđeno formiranje Komisije za mobilnost na svakoj organizacionoj jedinici Univerziteta.
"Ova Komisija pomaže studentu pri zaključivanju ugovora o studiranju odnosno ugovora o stručnoj praksi, pružajući stručnu pomoć u upoređivanju i procjeni usklađenosti studijskih programa matične institucije i institucije domaćina", saopštila je Kostić.
Time je, dodala je ona, studentima u odnosu na ranija Pravila, olakšan proces odabira odgovarajućeg studijskog programa za ostvarivanje mobilnosti.
"Novina u odnosu na ranija Pravila o mobilnosti je što se svi studenti na svim ciklusima studija, osim studenata prve godine, mogu prijavljivati za programe mobilnosti bez uslovljavanja u pogledu određenog broja prethodno stečenih ECTS kredita tokom studija, što je ranijim Pravilima bilo drugačije određeno", precizirala je Kostić.
Ona je kazala da je u poslednje tri godine programe mobilnosti koristilo 569 studenata Univerziteta.
"Ukupan broj u prošloj godini je 97 studenata, a samo u zimskom semestru akademske 2018/19. na partnerskim univerzitetima u inostranstvu u programima mobilnosti studira 23 studenta UCG", rekla je Kostić.
Ona je navela da Programe mobilnosti najviše koriste studenti osnovnih studija, koji čine oko četiri petine od ukupnog broja učesnika, među kojima je istakla studente Filološkog i Ekonomskog fakulteta.