Nasilje nad ženama i dalje je prisutno i zahtijeva odlučniji i efikasniji odgovor organa, institucija i društva kao cjeline, saopšteno je iz institucije Ombudsmana.
Kako se navodi, zanemarivanje i ćutanje ne smiju da zamijene građansku i pravnu obavezu građana da prijave nasilje nad ženama i time spriječe njegovo dalje razvijanje u nepovratni proces uništavanja žrtve.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, Šućko Baković, povodom 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, pozvao je na dalje jačanje svijesti javnosti, kako bi se smanjili pasivnost i strah i poslala poruka da nasilnici nikada ne mogu biti jači od porodice, društva i institucija sistema.
Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori, broj krivičnih, prekršajnih i građanskih predmeta nesumnjivo ukazuje na kontinuirani trend ili čak porast slučajeva nasilja u porodici, bez obzira da li se radi o realnim pokazateljima ili prividu nastalom zbog pojačanih aktivnosti da se taj fenomen učini vidljivijim putem većeg korišćenja mehanizama zaštite.
Prema podacima Uprave policije. koji su dostavljeni za potrebe polugodišnjeg izvještaja u oblasti zaštite od diskriminacije, od 1. januara do 30. juna registrovano je 120 krivičnih djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici i 13 krivičnih djela koja se dovode u vezu sa nasiljem u porodici.
“Žrtve izvršenih krivičnih djela nasilja u porodici su 144 osobe, 100 ženskog i 44 muškog pola”, precizira se u saopštenju.
Prema Izvještaju o radu sudova za prekršaje, za isti period sudovi su u radu imali 1.117 predmeta iz oblasti Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.
“Završeno je 64,46 odsto predmeta, izrečena je 241 novčana kazna, 85 kazni zatvora, 101 uslovna osuda, 53 opomene, pet vaspitnih mjera”, pokazuju podaci iz Izvještaja o radu sudova.
Kako se navodi, u sedam predmeta odbačen je zahtjev, u 28 obustavljen je postupak, u 182 donijeta oslobađajuća odluka, dok je 18 predmeta riješeno na drugi način.
Dodaje se da su sudovi za prekršaje izrekli 180 zaštitnih mjera.
Baković je kazao da, kada je u pitanju odlučan odgovor nasilju u porodici, izazov je kako pravilno odmjeriti sankciju, odnosno kako odabrati mjeru koja će pogoditi počinioca, a ne žrtvu, direktno ili indirektno.
“Iako je to teško prihvatljiva činjenica za tradicionalnu sredinu, kakva jeste i Crna Gora, mjere udaljenja iz prostora za stanovanje, zabrana prilaska i druge prilagođene konkretnom slučaju i konkretnom nasilniku, nemaju samo represivnu, niti preventivnu funkciju, već šalju jasnu društvenu poruku da se nasilje ne toleriše i da ne može proći bez sankcije”, rekao je Baković.