Presude Evropskog suda, u kojima je utvrđena neka od povreda ljudskih prava i sloboda korisne su za Crnu Goru, jer pomažu da država uklanja slabosti i razvija svoj pravni sistem u korist građana, ocijenio je ministar pravde, Zoran Pažin.
Na konferenciji u Podgorici predstavljena je Analiza o izvršenju presuda Evropskog suda za ljudska prava u odnosu na Crnu Goru, od stupanja Konvencije na pravnu snagu do 1. januara ove godine.
Pažin je rekao da je široko zasnovan konsenzus u crnogorskom društvu o potrebi prihvatanja i poštovanja ljudskih prava i sloboda, conditio sine qua non (uslov bez kog se ne može) evropske perspektive Crne Gore.
"Vrijednosti Savjeta Evrope, kao što su istinska demokratija, ljudska prava i sloboda i vladavina prava, izraz su zajedničkog evropskog identiteta 47 država članica Savjeta Evrope. Pravno ruho evropskom identitetu daje praksa Evropskog suda za ljudska prava, kojeg još nazivamo i savješću Evrope, ujedinjenog u različitostima", poručio je Pažin.
Praksa Evropskopg suda za ljudska prava, rekao je on, predstavlja danas evropski pravni poredak.
"Danas, devet i po godina od kada je donijeta prva presuda u odnosu na Crnu Goru, a do sada ih je bilo 36, imamo pravu riznicu pravnog znanja koje nam, kao svetionik usmjerava pravni poredak, koji osvjetljava pravce kojima treba razvijati crnogorski pravni poredak", kazao je Pažin.
Prema njegovim riječima, nijedna presuda, u kojima je utvrđena neka od povreda ljudskih prava i sloboda nije protiv Crne Gore, već u korist nje.
"Ona nam pomaže da, spoznajući sopstvene slabosti unutar našeg pravnog sistema, uklanjamo slabosti i razvijamo svoj pravni sistem, u korist naših građana", poručio je Pažin.
Prema njegovim riječima, data analiza je dragocjeni dokument.
"Na dobro poznavanje nacionalnog prava jedino je moguće kalemiti međunarodne pravne standarde. Zato je proces stalne edukacije neizbježan", kazao je Pažin.
Predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore, Vesna Medenica kazala je da su ove godine uspješno sproveli značajne aktivnosti u pravcu jačanja implementacije standarda predviđenih Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u nacionalnoj sudskoj praksi.
"Uvažavajući mjesto koje Konvencija uživa u našem pravnom poretku, Vrhovni sud Crne Gore stoji na braniku zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda", rekla je Medenica.
Prema njenim riječima, Analiza ima za cilj da objedini sudsku praksu Evropskog suda u pogledu presuda donijetih u odnosu na Crnu Goru, da se kroz analizu tih presuda ukaže na uočene nedostatke i prikaže njihov uticaj na domaću sudsku praksu.
"Imajući u vidu da je razumijevanje principa garantovanih Konvencijom poseban izazov za praktičare, Analiza predstavlja svojevrsni priručnik koji će doprinijeti daljem sprovođenju obuke sudija i unapređenju ujednačavanja sudske prakse u Crnoj Gori", ocijenila je Medenica.
Ukazala je da su postupak izvršenja presuda Evropskog suda prepoznali kao izazov zbog čega je, rekla je on, posvećena naročita pažnja i toj oblasti.
"Vrhovni sud je posvećenos jedinstvenom sistemu zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda, koja čine temelj vladavine prava. U tom temelju je i dio našeg istorijskog nasleđa, koji ćemo učvrstiti daljim pravosudnim koracima u cilju njihovog zajedničkog shvatanja i bezuslovnog poštovanja"
On je rekla da je Analiza djelo iskusnih i priznatih eksperata u oblasti zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda, sudije Miraša Radovića, sudije Dušanke Radović i Zastupnice Valentine Pavličić, kao i mlade generacije koja, rekla je Medenica, pruža vjeru u budućnost kvalitetne zaštite ljudskih prava u Crnoj Gori.
"Izazovi koji stoje pred nama u primjeni standarda evropskog prava postoje, ali postoji i naša snažna volja za njihovom potpunom primjenom i nema nijednog razloga da u tome ne uspijemo", poručila je Medenica.
Zamjenik britanskog ambasadora u Crnoj Gori Gevin Vesi /Gavin Vessey/ rekao je da je vladavina prava sa pravom u središtu ukupne reformske agende u Crnoj Gori.
Prema njegovim riječima, dva ukupna cilja projekta su kritična za svaku zemlju a to su povjerenje javnosti u pravni sistem i princip ravnopravnosti pred zakonom.
Projekat, smatra on, pomaže da se ciljevi podrže na dva načina.
"Prvo, poboljšanjem domaće primjene evropskih pravnih i ljudskih prava. A napredak se ostvaruje. Vaši kolektivni napori će biti važni za identifikovanje i pronalaženje rješenja među izazovima u primjeni ovih evropskih standarda i za nastavak harmonizacije sudske prakse širom zemlje", ocijenio je Vesi.
Drugo, dodao je on, projekat podržava značajne zakonodavne reforme kako bi se riješile osnovne sistemske slabosti kroz kodifikaciju građanskog prava.
"Napredak i uspjeh ovog projekta ne bi bio moguć bez odlične saradnje i vaše posvećenosti crnogorskom pravosuđu, vladinim zvaničnicima i drugim kolegama. Ova saradnja je potvrda iskustva i stručnosti naših partnera u AIRE centru u realizaciji programa vladavine prava u Crnoj Gori i širem regionu", rekao je Vesi.
Prema njegovim riječima, Memorandum o razumijevanju efikasan je okvir za produbljivanje partnerstva, s obzirom na to da Crna Gora nastavlja napredak u reformskoj agendi i uspješno usklađuje svoje zakone i sudsku praksu sa međunarodnim standardima na putu ka pridruživanju EU.
Programska menadžerka za Zapadni Balkan, AIRE Centar, Biljana Braithwaite kazala je da je unapređenje primjene konvencije na nacionalnom nivou u interesu svih.
"Prvo, u interesu građana, koji žele blagovremenu zaštitu svojih prava. Drugo, u interesu država, koje izbjegavaju stvaranje loše slike o ispunjavanju ljudskih prava i troškove kojima su izložene kada izgube na Sudu i konačno, u interesu za Sud u Strazburu koji se bori sa velikim brojem neriješenih presuda", poručila je ona.
Analiza je nastala kao proizvod saradnje Vrhovnog suda Crne Gore i Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom, uz podršku AIRE Centra iz Londona, u okviru projekta “Implementacija Evropske konvencije u Crnoj Gori”, koji podržava Britanska ambasada u Podgorici.