Marihuanu bi trebalo legalizovati u medicinske svrhe u Crnoj Gori, smatra izvršni direktor NVO 4Life Saša Mijović, a sklon je i tome da se ozakoni njena prodaja, kao što je su to uradili Kanađani.
Kanada je od juče legalizovala “travu” u rekreativne svrhe, a u medicinske je u toj zemlji moguće konzumirati od 2001. godine. Kanada je, poslije Urugvaja, postala druga zemlja u svijetu koja je legalizovala kanabis. Slobodno tržište kanabisa je otvoreno, iako, kako prenose tamošnji mediji, postoje pitanja u vezi sa uticajem na zdravlje stanovništva, zakon i javnu bezbjednost.
Kanada "zemlja obećana": Legalizovana "trava" (FOTO)
Mijović, čija se organizacija bavi rehabilitacijom i resocijalizacijom zavisnika od droga, unaprjeđenjem položaja ove vulnerabilne grupe u društvu, prevencijom devijantnih ponašanja kod djece i mladih, smatra da se legalizacijom na tržištu ne smanjuje broj ljudi koji će probati marihuanu, a država bi pritom imala korist i kontrolu.
“Izbjeglo bi se trošenje novaca za borbu protiv trgovine, a ni korisnici ne bi bili u prekršaju, što je loše, jer na taj način lagano klize u kriminalni svijet”, naveo je Mijović kao jedan od razloga.
Psihijatar Borislav Mitrić, međutim kaže da marihuana u medicinske svrhe ne liječi, već da samo pomaže najtežim bolesnicima da “umiru s osmjehom”. On je kategorično prtiv legalizacije upotrebe ove droge.
Doktor Mitrić ukazuje da je u praksi s pacijentima koji su dugotrajno uživali marihuana, te da ova droga kod uživalaca razvija mentalni poremećaj koji je vrlo sličan shizofrenoj psihozi.
“To je kod svih opijata tako. Na kraju krajeva, kao što se vodila borba kod legalizacije alkohola, koji je droga broj jedan u svijetu, lako dostupna, relativno jeftina i izaziva žestoke poremećaje kako tjelesne tako i psihičke, tako će ubuće biti traženo da se legalizuju i druge supstance”, kaže Mitrić.
Anketa
Da li bi trebalo legalizovati marihuanu?
-
Da, isključivo u medicinske svrhe
20.28% (44)
-
Da
59.45% (129)
-
Ne, to je droga
20.27% (44)
“Prije 15-ak godina na Kopaoniku na skupu pravnika Srbije kome sam piustvovao, gdje su učestvovali predstavnici drugih specijalnosti, ljekari, socijalni radnici, psiholozi, i drugi, pokrenuto je pitanje legalizacije narkotika. Svi su bili protiv. I dan-danas mislim da ne treba legalizovati marihuanu, jer osim zavisnosti, urzrokuje mentalne poremećaje. Stariji psihijatri u koje spadam, imaju ta iskusta koja nisu dobra”, rekao je Mitrić.
Psihijatar ima iskustva i sa onima koji su uzimali marihuana u medicinske svrhe.
“Posjećivao sam prijatelje koji su bolovali od teških tjelesnih blesti, obično se radilo o malignim tumorima, a koji su koristili supstancu napravljenu od marihuane za koju kažu da je potpuno neškodljiva. Nisam vidio kod njih nus efekte supstance, ali su bili opušteniji, što bi rekli Amerikanci, “umirali su s osmjehom na licu”. Oni time nisu izliječili bolest, već su je lakše podnosili”, rekao je Mitrić i napomenuo da je lgalizacija vjerovatno put kako bi se vlasti lakše izborile sa švercom.
“Mislim i kao čovjek da nije dobro legalizvati marihuana. To neće donijeti prosperitet i sreću bilo kome”, kaže Mitrić.
Mnoge zemlje Evropske unije legalizovale su marihuana u medicinske svrhe, dok je za rekreativno uživanje, osim u Kanadi i Urugvaju, ona dozvoljena u Holandiji samo u kofi-šopovima.
Prije četiri godine u crnogorskom parlamentu poslanik Liberalne partije Andrija Popović tražio legalizaciju marihuana u medicinske svrhe. Predložio je da se u Zakon o zloupotrebi droga, uvrsti odredba upotreba kanabisa radi ublažavanja bola kod nekih teških bolesti. Prijedlog nije prošao.