Model valorizacije crnogorskih aerodroma putem koncesija limitira razvoj ostalih aerodroma, ne štiti prava radnika i vjerovatno će dovesti do gašenja nacionalnog avioprevoznika, smatraju u Socijaldemokratskoj Crnoj Gori (SD).
Iz te partije su kazali da se ponuđena koncesiona dokumenta baziraju na površnoj ekonomskoj analizi koja u ključnim segmentima nije dostupna građanima, a u čijoj je osnovi da je ponuđeni koncesioni model bolji u odnosu da država u narednih 25 godina ne radi ništa.
„Očigledno je da ponuđeni model limitira razvoj ostalih aerodroma, nema jasnu strukturu predviđenih investicija i strategiju daljeg razvoja dostupnosti Crne Gore kao turističke destinacije, ne štiti prava radnika i vjerovatno će dovesti do gašenja nacionalnog avioprevoznika“, smatraju u SD-u.
"Upravljate Aerodromima dok vam traje mandat"
Kako su rekli, začuđuje krilatica o aerodromima kao uskom grlu u crnogorskoj ekonomiji i to iz više razloga.
“Aerodromi Crne Gore postižu rekordne rezultate mjerene brojem putnika i nivoom bruto dobiti koja je samo prethodne godine (uz sve povoljnosti koje se daju Montenegro airlines-u) iznosila preko pet miliona eura, a u prvih šest mjeseci ove godine veća je za četvrtinu u odnosu na isti prošlogodišnji period“, naveli su iz SD-a.
Pomenuta krilatica, prema njihovim riječima, u suprotnosti je sa logikom imajući u vidu da ne može usko grlo preduzeće koje je od 2003. do kraja prošle godine državi i lokalnim upravama platilo oko 70 miliona eura po osnovu poreza, doprinosa, taksi i direktnog izdvajanja dijela neto prihoda Aerodroma u državni budžet.
„Ne može biti usko grlo preduzeće koje je, shodno dogovoru sa Vladom, sa više desetina miliona “stimulisalo” opstanak nacionalne aviokompanije i na čiji aerodromima je promet putnika sa 600 hiljada u 2003. porastao na preko dva miliona u ovoj godini“, istakli su iz SD-a.
Oni su kazali da je bilo za očekivati da resorno ministarstvo građanima ponudi i alternative u odnosu na model koncesije koji je na javnoj raspravi, jer svaka strateška odluka bi trebalo da ima nekoliko opcija kako bi se izabrala ona koja je optimalna.
Iz te partije su poručili da će, kao odgovoran politički subject, upoznati javnost sa ozbiljnom finansijskom analizom koja kroz čak devet različitih scenarija jasno pokazuje da Aerodromi mogu sami da uzmu kredit, investiraju preko 100 miliona eura na oba aerodroma i da u narednih 25 godina ostvare neto profit od 400 miliona do preko milijardu eura.
Da li je koncesija najbolje rješenje? (VIDEO)
„Od toga bi se direktno u državni budžet, samo po osnovu izdvajanja iz neto profita Aerodroma Crne Gore, slilo od 300 do preko 700 miliona eura, od poreza na dobit od 40 do 100 miliona, i još oko 100 miliona eura na druge poreze, doprinose i razne takse“, rekli su iz SD-a.
U SD-u su, kako su kazali, uvjereni da se o daljem razvoju aerodroma, kao jednom od najznačajnijih državnih resursa, mora voditi ozbiljna diskusija bazirana na egzaktnim pokazateljima u Vladi, parlamentu, kao i u široj javnosti.
„Zato očekujemo da će Vlada i parlament biti na visini zadatka i odgovorno pristupiti pitanju dalje valorizacije Aerodroma Crne Gore, kao jednog od najuspješnijih crnogorskih preduzeća“, zaključili su iz SD-a.