Bivši radnici Kombinata aluminijuma (KAP) tražili su od Ustavnog suda da objasni argumente na osnovu kojih su Zakon o izmirivanju obaveza prema radnicima tog preduzeća proglasili neustavnim.
Predstavnik bivših radnika KAP-a, Nikola Raković saopštio je da će u potpunosti priznati odluku Ustavnog suda, ali pod uslovom da se sudije izjasne o takvom stavu.
On je agenciji Mina-business kazao da se danas na skupu radnika ispred zgrade Vlade okupilo od 50 do 60 penzionera i da su im saopštili da je Ustavni sud proglasio zakon diskriminatorskim.
Ustavni sud je ranije proglasio Zakon o izmirenju obaveza prema radnicima KAP-a koji su zbog stečaja preduzeća ostvarili pravo na penziju neustavnim.
„Predstavnici Vlade su tri godine od donošenja zakona zagovarali da je Zakon diskriminatrorski“, rekao je Raković.
On je naveo da su se u svojim argumentima pozivali na socijalni program iz 2014. godine.
„Na tome su oni gradili svoj stav o tom zakonu, a mi smo predstavnicima Vlade objasnili da taj Socijalni program nije bio ni na njihovom dnevnom redu“, saopštio je Raković.
On je dodao da su se obratili Ustavnom sudu da im dostave sve papire u vezi sa pokretačem inicijative za preispitivanje ustavnosti zakona, ali da to nijesu dobili.
„Zabrinjavaju nas ovakvi stavovi Ustavnog suda koji prema našem mišljenju, ne počivaju na argumentima i dokazima jer se naš predmet o novcu iz Stambenog fonda još nalazi na tom sudu“, kazao je Raković.
On je naveo da je taj novac potrošen nezakonito u dijelu sirovina prema KAP-u.
„Mi smo uspjeli preko vještaka da izvedemo sve na čistinu, pri čemu se radi o 4,2 miliona eura koji pripadaju ljudima od čijih je bruto plata odbijano po tri odsto“, rekao je Raković.
On je kazao da su zbog toga mnogi ljudi, poslije 40 godina radnog staža, podstanari.
„Mi smo do sada imali osporavanja, iako je vještak jasno rekao da je to namjenski novac i da nije trebalo da bude potrošen“, objasnio je Raković dodajući da su tražili da se taj novac vrati na žiro račun radnika Kombinata.
Bivši radnici KAP-a koji su napustili kompaniju u drugoj polovini 2013. godini, njih 414, potražuju 5,45 miliona eura otpremina u skladu sa Zakonom o izmirenju obaveza, koji nikada nije sproveden u praksi.
Bivši radnici KAP-a koji su napustili kompaniju nakon uvođenja stečaja godinama se sedmično okupljaju ispred Vlade.