Kompletna medicinska dokumentacija dvogodišnje djevojčice iz Podgorice, koja je prošle srijede umrla pod još neutvrđenim okolnostima, kako Pobjeda saznaje, dostavljena je medicinskom vještaku i u njoj nema dijagnoze dijabetes.
Vijest o smrti djevojčice saopštila je nevladina organizacija (NVO) Banka hrane, navodeći da je dijete živjelo sa majkom i dvije sestre, u bijedi, u podstanarskom stanu, te da je bolovalo od šećerne bolesti, zbog čega se u javnosti nagađalo da je dijete umrlo od posljedica dijabetesa.
Obdukcioni nalaz, prema saznanjima Pobjede, trebalo bi da bude gotov danas ili sjutra, a sudski vještak o uzroku smrti izjasniće se do kraja sedmice. Kako saznaje Pobjeda, u medicinskoj dokumentaciji djevojčice navodi se da je dijete uredno vakcinisano i da nigdje nije konstatovana dijagnoza dijabetesa.
Predsjednica Banke hrane Marina Medojević ispričala je ranije za Pobjedu da je njima majka djevojčice Marijana Bogavac rekla da ona boluje od dijabetesa, ali da oni nijesu istraživali da li je to tačno ili nije. Rekla je i da su joj ljudi koji su pomagali ovoj porodici ispričali da im je Bogavac tražila novac za injekcije koje prima djevojčica.
Marijana Bogavac saopštila je medijima da njena kćerka nije primala insulin, kao i da nije bila gladna, ne obrazlažući otkuda informacija da je bolovala od dijabetesa.
U međuvremenu, inspekcija je završila posao u Centru za socijalni rad gdje su, po nalogu ministra rada i socijalnog staranja Kemala Purišića, uradili detaljnu istragu o postupanju socijalnih radnika u slučaju Marijane Bogavac i utvrđeno je da je propusta bilo.
Kako je Pobjedi saopšteno iz Uprave za inspekcijske poslove, zaključeno je da je počinjen prekršaj zato što u septembru prošle godine Bogavac nije u roku dostavljeno rješenje o dobijanju jednokratne pomoći zbog čega će biti podnijet zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv pravnog i odgovornog lica.
“Utvrđeno je da je Marijana Bogavac 20. septembra prošle godine podnijela zahtjev za ostvarivanje prava iz socijalne i dječje zaštite, te da je Centar za socijalni rad u zakonskom roku iz člana 82 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti donio rješenje. Uvidom u raspoloživu dokumentaciju, utvrđeno je da rješenje kojim je priznato pravo iz socijalne i dječje zaštite nije u roku od 15, odnosno 30 dana dostavljeno korisnici, što je protivno odredbama člana 82 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti”, rekli su iz Uprave.