Kompanija Uniprom KAP, vlasnik KAP, uložila je u prethodnom periodu više od deset miliona EUR u poboljšanje svojih proizvodnih kapaciteta, kazala je ministarka ekonomije Dragica Sekulić nakon današnje posjete KAP-u.
Kako je rekla, postoje čvrsta uvjerenja i garancije vlasnika da će u narednom periodu biti dodatno uloženo preko 18 miliona EUR.
„To istovremeno znači ne samo poboljšanje primarne proizvodnje u KAP-u, već i otvaranje određenog broja proizvodnih pogona koji će voditi ka proizvodnji poluproizvoda. Na taj način ćemo dobiti ne samo nekoga ko izvozi sirovinu, već nekoga ko izvozi i određeni broj poluproizvoda iz Crne Gore“, kazala je Sekulić.
Kako je saopšteno iz Ministarstva, ona je danas sa vlasnikom kompanije Uniprom, Veselinom Pejovićem, i glavnim menadžerom u Uniprom KAP-u, Nebojšom Dožićem, obišla elektrolizu B, gdje je u toku remont, kao i restoran koji je u fazi rekonstrukcije, za potrebe radnika.
„Uniprom KAP je fabrika koja posluje na tržišnim principima, koja zapošljava veliki broj ljudi koji redovno primaju plate, za njih se redovno plaćaju porezi i doprinosi i, najzad, KAP ne zavisi od pomoći države koja ga ne subvencioniše za električnu energiju“, kazala je Sekulić.
Ona je dodala da je od rukovodstva kompanije, ali i od samih zaposlenih, dobila uvjerenje da su njihovi uslovi za rad u protekle dvije godine znatno poboljšani.
„Plata u KAP-u je značajno veća od prosječne zarade u Crnoj Gori, svi porezi i doprinosi su izmireni, sve obaveze prema državi su izmirene. Uslovi zaposlenih u KAP-u, ne samo u smislu zaštite njihovog zdravlja, već i smislu svakodnevnih stvari koje su svakom radniku značajne, počev od novog restorana, preko zdravstvene zaštite, do zaštite na radu, su značajno poboljšani“, kazala je Sekulić.
Pejović je rekao da je kompanija već potpisala ugovore sa dvije kompanije, i to za remont postojeće fabrike silumina, investicije vrijedne šest miliona EUR, i za novu fabriku bileta, investicije vrijedne oko 12 miliona EUR.
Dakle, plan je da sa ukupnom investicijom od oko 18 miliona EUR u dogledno vrijeme završimo te dvije fabrike, kako ne bismo izvozili samo sirovinu, već krenuli i u realizaciju poluproizvoda ili, sa još jednom fazom, u realizaciju kompletnog proizvoda“, kazao je Pejović.
Otvaranje dvije nove fabrike, prema njegovim riječima, podrazuijeva i otvaranje novih radnih mjesta.
„Ove dvije nove fabrike bi trebalo da obezbijede između 300 i 400 novih radnih mjesta“, kazao je Pejović.
On je dodao da je oko 200 firmi povezano sa KAP-om, a da su dvije najveće kompanije sa kojima sarađuju Luka Bar i Montekargo iz Podgorice.
„Sadašnja proizvodnja u KAP-u je oko 3.200 tona mjesečno. Do avgusta planiramo da završimo remont Elektrolize B, tako da ćemo u avgustu imati proizvodnju od oko 5.200 tona mjesečno“, kazao je Pejović.
On je podsjetio ministarku Sekulić da je kompanija Uniprom, od ulaska u KAP, pa do marta 2016. godine, kompletnu električnu energiju nabavljala od Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), a da od marta prošle do marta ove godine imaju sklopljen ugovor sa češkom kompanijom.
„Od jula 2014. do marta 2016. mi smo EPCG platili 55 miliona EUR. Ugovor sa češkom kompanijom ističe u martu ove godine i po osnovu tog ugovora izvršićemo uvoz električne energije od oko 30 miliona EUR“, kazao je Pejović.
On je naglasio da će se, nakon isteka ugovora, obratiti prvo EPCG u cilju nastavka ranije saradnje, a da će, ukoliko EPCG ne bude imala interesovanja za saradnju, ponovo ići na uvoz električne energije.
„Normalno bi bilo da devizna sredstva ostaju ovdje u Crnoj Gori, jer sa 30 miliona EUR, koje sada dajemo za uvoz električne energije i tako pravimo odliv deviznih sredstava iz Crne Gore, možemo dobiti proizvod za izvoz 130 miliona EUR“, zaključio je Pejović.