Projekat pod nazivom Upravljanje šumama u nacionalnim parkovima Crne Gore, koji realizuje Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore (NPCG) uz podršku Vlade Norveške, u završnoj je fazi.
Iz NPCG je saopšteno da je projekat, ukupnog budžeta od 180 hiljada EUR, počeo 2015. godine i trajaće do kraja marta ove godine.
Projekat ima za cilj unaprijeđenje metode upravljanja šumama. Na kraju projektnog ciklusa biće predstavljene njegove finalne aktivnosti koje, između ostalog, uključuju i organizovanje javne prezentacije i predstavljanje ključnih zaključaka.
“Aktivnosti na ovom projektu, koje su okupile stručnjake iz regiona, doprinijele su da se nakon 20 godina realizuje prikupljanje i analiza relevantnih dendrometrijskih podataka na osnovu kojih je moguće sagledati opšte zdravstveno stanje, potencijale i mjerljive vrijednosti šuma u nacionalnim parkovima, njihovu potencijalnu ugroženost i ujedno predložiti mjere njihovog daljeg istraživanja, zaštite i razvoja”, navodi se u saopštenju.
Najznačajnije aktivnosti projekta bile su, između ostalog, inventura šuma, aktivnosti na oglednim površinama, studijska posjeta nacionalnim parkovima u zemljama u okruženju i organizovanje tematskog okruglog stola.
“Inventura šuma, kao ključna aktivnost, činila je okosnicu projekta, a prikupljeni podaci su korišćeni za formiranje završne Studije upravljanja šumama u nacionalnim parkovima. S tim u vezi, postepeno su prikupljani terenski podaci koji su arhivirani u unaprijed formiranu bazu podataka, te potom analizirani na osnovu čega je pripremljen dokument sa mjerljivim podacima o opštem zdravstvenom stanju šuma u crnogorskim nacionalnim parkovima”, rekli su iz NPCG.
Imajući u vidu da je dosadašnji model upravljanja u crnogorskim nacionalnim parkovima sličan iskustvima u Hrvatskoj u kojoj je već realizovano usklađivanje zakonske legislative sa EU, a što Crnoj Gori predstoji u narednom periodu, Studijska posjeta nacionalnim parkovima u zemljama u okruženju, kao jedna od aktivnosti na projektu, realizovana je upravo posjetom hrvatskim zaštićenim područjima i to NP Plitvička jezera, NP Sjeverni Velebit i NP Krka.
„Ključna zapažanja i saznanja tokom ove posjete ukazuju da se prirodnim vrijednostima šumama uglavnom upravlja primjenom konzervacijskih mjera, kao i da se posebno izdvaja turistički značaj šuma u hrvatskim nacionalnim parkovima”, kazali su iz NPCG.
Jedna od značajnijih aktivnosti na početku projekta bilo je i organizovanje tematskog okruglog stola koji je okupio više od 40 stručnjaka iz relevantnih institucija regiona i Crne Gore.
“Cilj skupa bila je razmjena iskustava i definisanje standarda u upravljanju šumama u crnogorskim nacionalnim parkovima. Tom prilikom regionalni eksperti predstavili su različite koncepte upravljanja šumama u zaštićenim područjima i zakonske osnove za njihovo upravljanje u zemljama u regionu, te razmijenili mišljenja o različitim konceptima upravljanja i njihovoj primjeni u praksi”, zaključuje se u saopštenju.