U Crnoj Gori tri četvrtine građana smatra da LGBT osobama ne treba omogućiti pravo na brak, kao i da im ne treba dozvoliti usvajanje djece, pokazalo je istraživanje nevladine organizacije (NVO) Juventas.
Istraživanje „Stavovi o LGBT zajednici“ sprovedeno je u septembru na uzorku od 816 punoljetnih građana, u okviru projekta „Doprinos unapređenju kvaliteta života LGBT osoba u Crnoj Gori“ koji sprovodi Juventas u partnerstvu sa Kvir Montenegrom i Instututom za pravne studije, uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Izvršna direktorica NVO Juventas, Ivana Vujović, kazala je da je istraživanje sprovedeno u toku predizborne kampanje, i da su podaci lošiji u odnosu na one koji su izmjereni prethodnih godina.
Nova knjiga o bezbjednosti LGBT osoba
„Istraživanje je pokazalo da tri četvrtine ispitanika smatraju da je homoseksualnost, biseksualnost i transrodnost bolest, i pored sve kampanje koju smo imali u posljednje vrijeme. Nije dovoljno da predstavnici civilnog sektiora i mediji govore o pravima LGBT zajednice, već je sada sazrelo vrijeme da od svih političkih partija dobijemo podršku“, istakla je Vujović.
Porodice da šetaju na Paradi ponosa
Ona je na panel diskusiji „Pravo na porodicu“ kazala da gotovo tri četvrtine građana dijeli mišljenje da LGBT osobama ne treba omogućiti pravo na brak.
„Polovina ispitanika je stavova da nije prihvatljivo da se pripadnicima LGBT populacije, na osnovu zajedničkog života sa partnerom, omogućavaju prava koja imaju muškarci i žene po osnovu registrovanih zajednica“, navela je Vujović.
Ona je kazala da, i pored diskriminatoskih stavova, 60 odsto građana smatra da se LGBT prava poštuju u našoj državi.
Više ulica i bulevara biće zatvoreni sjutra
„Većina građana smatra da se Povorka ponosa organizuje da bi se provocirala većina, a taj događaj djelimično ili u potpunosti podržava 13 odsto stanovništva. Pravo na brak i pravo na usvajanje djece kod LGBT parova češće negiraju oni koji se izjašnjavaju kao vjernici nego oni koji navode da to nijesu“, rekla je Vujović.
Polovina građana, kako je kazala, smatra da prava LGBT osoba nisu ugrožena,a tri četvrtine da LGBT osobama ne treba dozvoliti usvajanje djece.
Predstavnica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Barbara Rotovnik, kazala je da „nas raznolikost spaja, uprkos našim razlikama“.
„Jednakost svih građana bez obzira na pol, godine, nacionalnost, rasu, fizičke ili mentalne nemogućnosti, vjerska ili politička uvjerenja, ili seksualnu orjentaciju, centralne su vrijednosti kojima moramo težiti i poštovati“, poručila je Rotovnik.
Iz tog razloga, kako je istakla, diskriminacija u odnosu na seksualnu orjentaciju ne smije biti tolerisana.
„Poštujući ovo, Ugovor o funkcionisanju EU, konkretno član 19, omogućava toj evropskoj zajednici da postavi zakondavstvo boreći se protiv diskriminacije zasnovane na rodnoj i seksualnoj orjentaciji“, navela je Rotovnik.
Ona je ukazala da smjernice EU za promociju i zaštitu pridruživanja svih ljudskih prava od LGBT osoba, koje je usvojio Savjet Evrope 2003. godine, kažu da LGBTI osobe imaju ista prava kao i sve ostale osobe. „Nijedno novo ljudsko pravo nije stvoreno za njih, i nijedno im ne smije biti uskraćeno“.
Ministar za ljudska i manjinska prava, Mehmed Zenka, rekao je da će taj resor do kraja godine pripremiti akcioni plan za 2017. godinu za Sprvođenje Strategije za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba u Crnoj Gori 2013-2018.
„ Predstoji nam izrada Zakona o registroavnom partnerstvu. Pripremili smo analize modela i pozvali širu javnost da da sugestije. Oslanjamo se puno na pozitivne primjere u državama zapadne Evrope i nastojimo što bolje i kvalitetnije to inkorporiramo u naš pravni sistem“, istakao je Zenka.
Predsjednik Upravnog odbora LGBTIQ Asocijacije Kvir Montenegro, Danijel Kalezić, rekao je da potreba za pravnim prepoznavanjem istopolnih zajednica nije nešto što samo hoće LGBTIQ osobe u ovom vremenu, već nešto što je „dio našeg identiteta u istoriji Crne Gore, a o čemu se ne zna dovoljno“.
“Ovaj zakon jeste nešto je potrebno nama, koji smo lezbejke, gejevi, biseksualne i transrodne osobe. S druge strane, potreba je i svih onih koji su heteroseksualne osobe, a koje ne žele da stupe u brak“, istakao je Kalezić.
Prema njegovim riječima, ono što će za LGBT zajednicu donijeti promjenu u životima jeste što će živjeti dostojanstvenije.
Osnovana aktivistička grupa LBTQ žena
„Samim tim što nemamo ogroman set prava koje će ovaj zakon donijeti, čini da mi ne možemo osjećati ljudi koji žive dostojanstveno i stalno živimo sa tim da nas zakon, sitem, kompletna pravna regulativa postavlja u poziciju građan drugog reda“, naveo je Kalezić.
Direktorica programa za izgradnju kapaciteta organizacija civilnog društva, institucija i medija u NVO Juventas, Jelena Čolaković, kazala je da su očekivani rezultati projekta smanjenje homofobije u opštoj zajednici, uključujući porodice sa posebnim akcentom na manje razvijene lokalne sredine.
„Očekivani rezultati projekta su i poboljšan pristup pravdi, poboljšana dostupnost zdravstvenih, obrazovnih i socijalnih servisa, razvijanje javnih politika u odnosu na nedostajuća zakonska i podzakonska rješenja vezana za privatni porodični život LGBT osoba, ali u unaprjeđenje kapaciteta akltivista za ljudska prava LGBT osoba i posticanje umrežavanja sa institucijama sistema“, navela je Čolaković.