Predsjedik En plus grupe, Oleg Deripaska, pokrenuo je arbitražu protiv Crne Gore, zbog, kako tvrdi, nezakonite eksproprijacije njegove investicije u Kombinat aluminijuma (KAP) i Rudnike boksita, kao i povrede investicionih sporazuma.
U saopštenju Centralnoevropske aluminijumske kompanije (CEAC), čija je En plus grpa matična firma, navodi se da će Deripaska tražiti obeštećenje u stotinama miliona eura.
„En plus grupa je informisala CEAC, jednog od najvećih kreditora KAP-a, da je Deripaska, u svom ličnom svojstvu, poslao obavještenje o arbitraži protiv države Crne Gore, zbog nezakonite eksproprijacije svoje investicije i toga što je Crna Gora povrijedila investicione sporazume”, navodi se u saopštenju.
Spor, kako su objasnili, proističe iz nezakonite eksproprijacije investicija Deripaske u KAP i Rudnike boksita, koju je relizovala država Crna Gora.
„Kroz CEAC-ova ulaganja, Deripaska je preuzeo većinski udio u KAP-u i Rudnicima boksita u 2005. godini, nakon međunarodne kampanje Crne Gore u kojoj je tražila strane investicije kako bi spasila preduzeća koja su bila u vlasništvu države i u lošem stanju”, navodi se u saopštenju.
Iz CEAC-a tvrde da je Crna Gora, nakon što je ostvarila značajnu i blagovremenu investiciju u KAP i Boksite, koju je realizovao Deripaska, preduzela seriju neprijateljskih mjera kako bi otklonila ta preduzeća iz njegove kontrole.
„Uprkos ponovljenim naporima Deripaske da sarađuje sa Crnom Gorom, intenzivno i dugoročno neprijateljstvo države prema njemu i proglašena namjera da se te kompanije renacionalizuju, tu saradnju su učinili nemogućom. Akcije Crne Gore na kraju su dovele do toga da je KAP postao nelikvidant 2013. godine, što je uništilo punu vrijednost investicije Deripaske, koji do danas, nije dobio nikakvu naknadu od Crne Gore“, navodi se u saopštenju.
Deripaska, kako su dodali iz CEAC-a, tvrdi da je Crna Gora negirala fer i ravnopravan tretman njegovim investicijama, u suprotnosti sa međunarodnim pravom i ugovornim obavezama Crne Gore.
“Deripaska traži arbitražu protiv Crne Gore u skladu sa pravilima arbitraže Komisije Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), pozivajući se na bilateralni investicioni sporazum između Rusije i Savezne Republike Jugoslavije potpisan 1995. godine. Mjesto arbitraže još treba da se utvrdi“, dodaje se u saopštenju.
Iz CEAC-a su zaključili da pravne bitke sa stranim investitorima, u kojima se Crna Gora nalazi, dodatno utiču na negativnu percepciju njenog poslovnog okruženja i ukazuju na probleme koji muče pravosudni sistem.