Bivši radnici Kombinata aluminijuma (KAP) ocijenili su da Vlada čitavo vrijeme opstruira realizaciju zakona koji predviđa isplatu njihovih otpremnina i poručili da će nastaviti da protestuju do ispunjenja zahtjeva.
Predstavnik bivših radnika, Nikola Raković, kazao je agenciji Mina-business da radnici Zakonom o izmirenju obaveza prema radnicima KAP-a imaju stečeno pravo, koje niko ne može da im uzme bilo kakvim zaključcima.
Vicepremijer Azra Jasavić kazala je da je Vlada usvojila zaključke u vezi rješavanja pitanja isplate otpremnina bivšim radnicima KAP-a, koji se odnose na to da se ispoštuju zaključci izvršne vlasti iz aprila ove godine. Ona je, nakon sjednice Vlade, rekla da će zaključke uputiti parlamentu i tražiti da se po njima izjasni.
Raković je to ocijenio neozbiljnim prilazom, jer radnici čekaju realizaciju zakona.
„U Vladi su imali pravo da ospore donošenje zakona u Skupštini, ali to nijesu uradili ni u zakonski predviđenom roku. Ovo je nešto što se zove presedan funkcionisanja države i Vlade, samovolja jednog čovjeka i cirkus od rada", rekao je Raković.
On je kazao da je Vlada ta koja treba da sprovodi te zakone, a izvršna vlast je čitavo ovo vrijeme krajnje prepoznatljivo bila ta koja je neosnovano opstruirala realizaciju zakona, što pokazuje i sad.
Raković je naveo da Vlada širi zaključke i traži spasenje za svoj nepošten, nekorektan i nezakonit odnos prema čitavoj situaciji. Ona, kako je dodao, treba da odgovara zbog nepoštovanja Ustava i zakona koji se odnosi na penzionere KAP-a.
„Nećemo odustati od blokade bulevara Svetog Petra Cetinjskog, a za ponedjeljak planiramo radikalizaciju, odnosno zaustavljanje saobraćaja na Smokovcu“, dodao je Raković.
Prema njegovim riječima, Vlada nema argumente kada je riječ o njihovoj situaciji, zbog čega je i ministar ekonomije, Vladimir Kavarić, rekao da nije nadležan po tom pitanju.
„Na drugoj strani imamo ministra finansija, Raška Konjevića, koji je, čim je preuzeo dužnost ministra, rekao da će realizovati zakon, a sad imate odnos da traži zaduženje od Vlade. A zašto ne traži realizaciju zakona“, pitao je Raković.
Radnici, kako je dodao, pitaju Konjevića šta je sa njegovom zakletvom i pitanjem šta treba da uradi da bi se to realizovalo, a ne da izrazi neslaganje sa zakjučcima.
Zakon o izmirenju obaveza prema radnicima KAP-a Skupština usvojila u julu prošle godine kao lex specialis.
Penzioneri su proteste privremeno prekinuli krajem jula ove godine, zbog inicijative koju je uputila grupa poslanika da se o njihovom problemu raspravlja na narednoj sjednici Vlade.
Bivši radnici su proveli noć na bulevaru Svetog Petra Cetinjskog ispred državnih institucija, blokirajući saobraćaj. Oni su u utorak nasilno pokušali da uđu u Skupštinu, ali ih je policija spriječila u tome, koristeći suzavac u spreju.
Nakon toga su njihovi predstavnici i poslanik Demokratskog fronta (DF), Janko Vučinić, ušli u parlament na razgovor sa predsjednikom Skupštine Darkom Pajovićem.
Za isplatu 420 penzionera KAP-a potrebno je 5,45 miliona eura.