Tenzije na Čakoru - najava neprijateljstva zbog sporazuma o demarkaciji Crne Gore i Kosova. Zbog stava albanskih ekstremista, crnogorski specijalci u stanju pripravnosti.
Prijetnje tzv. "Albanske narodne armije" da će doći do rata Albanaca i Crnogoraca ako 1. septembra bude ratifikovan sporazum o demarkaciji s Crnom Gorom podigle su tenzije podno Čakora, ali i pripravnost crnogorskog SAJ-a koji se iz Podgorice preselio na "sporni teren", pišu "Novosti".
Oko 30 pripadnika te jedinice svakodnevno obilazi prostor koji dijeli južnu srpsku pokrajinu i Crnu Goru. Povodom najnovijih dešavanja reagovao je crnogorski predsjednik Filip Vujanović koji vjeruje da će se sve završiti kako je dogovoreno u Beču, avgusta prošle godine kada je potpisan sporazum.
"Na Kosovu niko nema nikakvog razloga da prema Crnoj Gori iskazuje bilo kakvo nezadovoljstvo, jer to nije zaslužila", kazao je Vujanović, a prenose “Novosti”.
U svim situacijama pokazali smo da imamo državu koja svojoj bezbjednosti daje pravi značaj i adekvatan odnos, dodao je.
Iako je najavljeno iz Prištine da će prekosutra kosovski parlament ratifikovati "sporazum o granici" sa Crnom Gorom, to nije izvijesno, jer je neophodno obezbijediti dvotrećinsku većinu, a prema informacijama koje stižu iz Prištine do nje će teško doći vladajuća koalicija Hašima Tačija i Ise Mustafe.
Opozicija "traži" da im Milo Đukanović "vrati" osam hiljada hektara plodne zemlje, gdje se nalaze "njihovi" katuni. Koalicija na vlasti - Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza Kosova - ima 61 poslanika u pokrajinskoj skupštini, što je nedovoljno čak i ako ruke za ratifikaciju podigne 20 poslanika manjinskih naroda, jer, kako se priča, neizvjesnost produžava nekoliko poslanika Mustafine partije, koji su najavili da će glasati protiv ratifikacije. Ne zna se da li će doći do preokreta, ali ako ga ne bude, najvjerovatnije neće biti ni sjednice parlamenta.
Gradonačlenik Prištine i član opozicionog "Samoopredjeljenja" Špend Ahmeti izjavio je za list "Epoka e re" da njegova stranka želi dobre odnose sa Crnom Gorom, ali da "granica nije tamo gdje je bila i da prema tome demarkacija neće proći".
“Treba da se započnu pregovori o novoj verziji sporazuma prihvatljivoj za sve”, stav je Ahmetija.
Sporazum o "razgraničenju Crne Gore i Kosova" potpisan je u avgustu prošle godine u Beču i postavljen je na osnovu administrativne linije po Ustavu SFRJ iz 1974. godine.