Veliko nevrijeme u nedelju uveče pogodilo gradove u bokokotorskom zalivu, srećom bez žrtava. Kiša je satima lila i pod vodom su se našli Kotor, Herceg Novi, Tivat...
Nevrijeme kakvo se ne pamti u ovo doba godine pogodilo je u nedjelju uveče Bokokotorski zaliv.
Mnogi djelovi gradova u zalivu su bili pod vodom, a nevrijeme se posebno stuštilo na Kotor, čiji su pripadnici Službe zaštite i spasavanja do pet sati ujutru imali pune ruke posla. U ovom gradu formiran je Krizni štab za vanredne situacije, kojim rukovode gradonačelnik Aleksandar Stjepčević i komandir Službe zaštite Maksim Mandić.
#Kotor - June floods pic.twitter.com/DRWx5ZM0ra
— MyDMontenegro (@MyDMontenegro) June 13, 2016
"U toku jučerašnjeg dana i noći, služba zaštite intervenisala je na 37 lokacija na teritoriji kotorske opštine, među kojima su najugroženiji Kongo (kod autobuske stanice), Muo (muljanska riva, porodične kuće), Donji put (Dobrota), Škaljari (OŠ "Njegoš", porodičnekuće na gornjim kotama), Stari grad... Na spornim lokacijama situacija je dovedena u normalu", saopšteno je iz Opštine Kotor.
"U slučaju potrebe, Krizni štab će se obratiti Direktoratu za vanredne situacije MUP-a zarad pružanja pomoći u eventualnoj evakuaciji građana i dobara.U slučaju ponovnih poplava, uzrokovanih ekstremnim vremenskim nepogodama, Krizni štab je obezbijedio evakuacioni centar sa svom propratnom opremom.Služba zaštite Opštine Kotor danonoćno dežura i građani s njom mogu kontaktirati na broj: 032/325-480", navodi se u saopštenju.
Zastrašujući prizor mogao se videti juče u naselju Škaljari, kada su djelovi stijena i raznog materijala padali na kuću porodice Penda, ugrožavajući čak i njene temelje. Veliku humanost pored vatrogasaca pokazao je mještanin Vido Radonjić, koji je sa svojim bagerom otkopao bujični kanal i tako spasao kuću.
Satima je riva u Dobroti bila pod vodom, a sumornu sliku dodatno su pojačavale bujice po ulicama, potopljeni podrumi, pomoćni objekti. Slike zarobljenih automobila u vodi obišle su region.
Nevrijeme nije zaobišlo ni susjedni Tivat.
Bilo je kritično i na aerodromu, gdje su poplavljene tehničke prostorije. Vatrogasci su ispumpavali vodu, a da bi spriječili njeno prodiranje, napravili su branu od vreća s pijeskom.
"Pripadnici Službe zaštite su zajedno sa radnicima "Komunalnog" i uz pomoć mehanizacije veoma brzo raščistili Jadransku magistralu i uspostavili saobraćaj", izjavio je v. d komandira službe, Zoran Barbić.
Koliku štetu je nevrijeme pričinilo na ovom dijelu crnogorske obale, još se ne zna. Taj posao utvrdiće nadležne službe Ministarstva unutrašnjih poslova.
Nevrijeme je pogodilo i najužniji crnogorski grad - Ulcinj, gdje su se pod vodom našli centar i naselja Štoj i Zoganje. Na gornjem putu u Pinješu proradila su klizišta. Kao i prije sedam godina, i sada je veliku štetu pretrpjela farma tovnih pilića Đura Đurišića, u Zoganjama. Za samo nekoliko trenutaka poplava je odnijela 350 pilića.